Yazı İçeriği

Ebeveynler kiloyu takip etmeli

Vücut kitle indeksi her yaşta değişir

Çocuklarda fazla kilonun nedenleri

Ebeveynler beslenmede de rol modeldir

Çocuğunuzun kilosu konusunda endişeniz varsa…

Çocukların boy ve kilolarının birbirinden çok farklı olması ailelerin endişe duymasına neden olabilir. Çocukların sağlıkları için doktorlar, kilosunun, boyunun ve vücut kilo indeksinin yaşlara göre gözetimini yapabilir. Bu gözetim, çocukların sağlığı ile ilgili müdahale edilmesi gereken bir durum olup olmadığı konusunda yardımcıdır. Vücut kitle indeksine (VKİ) göre, belirli aralığın üstünde olan çocuklar, yani o yaşlarda olması gerekenden fazla yağ sahibi olan çocuklar ‘aşırı kilolu’ olarak tanımlanır. (Obez, kelimesi çok daha belirgin aşırı kilolular için kullanılan bir terimdir).


Ebeveynler kiloyu takip etmeli

Çocukların kilolarının değerlendirilmesi oldukça karmaşıktır. Ebeveynler genellikle çocuklarının yaşıtlarından daha kilolu olmasının altında yatan tıbbi bir problem olduğundan endişelenir. Ebeveynlerin bu tarz endişeleri varsa muhakkak çocuk doktorlarıyla görüşmelidir. Bir çocuğun ağırlığını ölçmenin en olağan yolu; yaş ve cinsiyete göre normal olan vücut kitle indeksi değerleriyle çocuğun değerlerini karşılaştırmaktır.

Vücut kitle indeksi her yaşta değişir

VKİ, genelde yetişkinler için kullanılsa da çocuklarda da kullanılabilir. Ancak vücut kitle indeksi, her yaşta değişeceği için çizelge tutmak önemlidir. VKİ’nin değerlendirilmesi çocuğun vücudunun büyüklüğünü ölçmenin sadece başlangıç noktasıdır. Çocuğun sağlıklı kilosunda olmasını sağlayan birçok faktör olduğu unutulmamalıdır.

Çocuklarda fazla kilonun nedenleri

Çocuğun kendi yaş grubuna göre VKİ'nin üzerinde kiloya sahip olmasının en yaygın nedenleri şunlar olabilir:

  • Genetik
  • Enerji dengesizliği  (beslenme, egzersiz)
  • Canı sıkıldığında yemek yeme veya aile içinde gelişen alışkanlıkla başa çıkamama gibi faktörlerin etkilediği tıbbi durumlar 

Genetiğin yanı sıra ne yediğimiz, hangi aktiviteleri yaptığımız gibi faktörler de vücut tipini etkiler. Her çocuğun doğduğunda persentil değerleri (büyüme eğrisi) üst sıralarda olmayabilir. Doğduğunda olduğu değere göre büyüdükçe de o hizayı takip eder. 

Ebeveynler beslenmede de rol modeldir

Yaşları kaç olursa olsun çocuklarına besleyici gıdalar sağlamak ebeveynlerin görevidir. Bu yiyeceklerden ne kadar tüketeceklerine genelde çocuklar karar verirler. Ebeveynler, küçük çocukların ne kadar ve ne sıklıkta yiyeceklerine karar verebilir ama çocuklar biraz büyüdüğünde müdahale edemeyebilirler. Çocukları tarafından beslenme alışkanlıklarına göre rol model olarak görülebilir. Bu aynı zamanda sadece seçilen yiyecekler açısından değil, o yiyeceğin ailedeki tüketimiyle de ilgilidir. Örneğin; beslenme durumlarıyla ilgili sürekli endişelenen kilo vermeye çalışan ebeveynler, çocuklarının yiyeceklere olan davranışlarını da etkiler.