Yazı İçeriği

Cushing Sendromu belirtileri

Cushing hastalığı nedir?

Cushing hastalığı ile sendromu aynı şey midir?

Cushing sendromu tanısı

Cushing Sendromu, vücudunuzun yüksek düzeyde kortizol hormonuna uzun süre maruz kaldığında ortaya çıkan hormonal bir bozukluktur. Genellikle 20-50 yaş aralığındaki erişkinlerde görülür. Yüksek kan kortizolünün nedeni böbreküstü bezinin aşırı kortizol salgılamasıdır. Cushing Sendromu'nun belirtileri kortikosteroid ilaçları kullananlarda, depresyonda, alkolizmde de görülebilir. Yüksek tansiyon, kemik erimesi ve diyabete de zemin hazırlar.


Cushing Sendromu belirtileri

  • Yüzde, özellikle sırtın üst ve orta tarafında ve omuzların arasında (deve hörgücü) yağlanma
  • Karında, uylukta, göğüslerde ve kollarda pembe veya mor çatlaklar
  • Kolayca morarabilen hassas deri
  • Kesiklerin, böcek ısırıklarının ve enfeksiyonların yavaş iyileşmesi
  • Akne oluşumu

Ayrıca cinsiyete göre de bazı belirtiler görülebilir. Kadınlarda yüzde ve vücutta kıllanma (hirsutizm), saç dökülmesi ve adet düzensizlikleri gibi belirtiler olabilirken, erkeklerde cinsel istek kaybı, cinsel üretkenlikte azalma ve ereksiyon bozukluğu gibi belirtiler görülebilir.

Cushing hastalığı nedir?

Cushing hastalığı ise hipofiz bezinin böbreküstü bezini uyaran adrenokortikotrop hormonunu (ACTH) fazla ürettiği durumlarda ortaya çıkar. Cushing hastalığı, Cushing Sendromu'nun en sık rastlanan nedenidir. Cushing hastalığına hipofiz bezinin fazla büyümesi (hiperplazi) ya da bir tümör neden olur. Hastalarda çok fazla ACTH bulunur. ACTH bir stres hormonu olan kortizolün üretimini ve salınımını kontrol eder. Yani çok fazla ACTH demek çok fazla kortizol anlamına gelir. Bu kişilerde gövde fazla kilolu, kol ve bacaklar ince, yüz yuvarlak ve tombuldur. Akne ya da cilt enfeksiyonları, karında, uyluklarda ve göğüste mor çatlaklar, kolay morarabilen hassas bir cilt, ensede yağ toplanması, zayıf kaslar, sırt ağrısı, kemik ağrısı ve kemiklerde hassasiyet gibi belirtiler görülür.

Cushing hastalığı ile sendromu aynı şey midir?

Cushing Sendromu böbreküstü bezinin üretmesi gerektiğinden fazla kortizol üretmesi durumunda ortaya çıkar. Bu aşırı salgı hipofiz bezinin böbreküstü bezini uyaran adrenokortikotrop hormonunu fazla üretmesinden dolayı oluşuyorsa o zaman bu duruma Cushing hastalığı denir. Yani Cushing hastalığı, Cushing Sendromu'nun bir şeklidir. Cushing hastalığı ile Cushing Sendromu'nun belirtileri aynıdır ama Cushing Sendromuna neden olan tümör, böbreküstü bezinde, hipofizde veya nadiren de vücudun başka bir yerinde olabilir. Uzmanlar tümörün yerini testler yaparak bulur.