Yazı İçeriği

Kırık Kalp Sendromu Belirtileri

Sevgi Sizi Besler

Tek Başına mı Yaşıyorsunuz?

Kendinizle Barışın!

Kırık Kalp Sendromu Nedir?

Aşk ve sevgi, insanın ruhunu besler. Aşk, insanın ayaklarını yerden keser. Aşık olduğunuzda kalbiniz hızla çarpar. Kalp sağlığına iyi gelen aşk ve sevgi, vücuda zindelik ve huzur hissettiren hormonların seviyesini artırırken, stres hormonu seviyelerinin düşmesini sağlar. Peki ya kalp kırıklığı? Aşk acısı, kırık kalp sendromuna neden olur. Peki kırık kalp sendromu nedir?


Kırık Kalp Sendromu Belirtileri

Aşk ya da sevginin aniden son bulması kalp üzerinde olumsuz bir etki yaratır ve kırık kalp sendromuna yol açar. Vücutta kortizol ve adrenalin gibi stres hormonu düzeylerindeki ani yükselme, kalbin üzerinde sersemletici etki göstererek kalp kasılmasında bozukluk ile sonuçlanabilir. Bu durum göğüs ağrısı ve nefes darlığının ön planda olduğu, kalp krizini taklit eden kırık kalp hastalığına yol açar. Kırık kalp sendromu belirtileri bu şekilde ifade edilebilir. Bu süreçte özellikle ilk ay içerisinde kalp krizi riskinde de ortalama 2-5 kat artış olduğu düşünülürse kırık kalp sahibi kişilerin hekim desteği almaktan çekinmemesi önemli.

Sevgi Sizi Besler

Aşk ve sevginin kalbin ömrünü uzattığı bilimsel olarak kanıtlanmış durumda. Ancak aşk ve sevgiyi sadece iki karşı cins arasında süregelen duygusal yakınlaşma olarak düşünmemek gerekir. Kişiye huzur verecek aile sevgisi, hayvan ve doğa sevgisi, tasavvufi aşk da kalp sağlığına olumlu etki yapar. Aşk ve sevgi hisleri, vücuda zindelik ve huzur hissettirecek oksitosin, dopamin, seratonin, endorfin gibi olumlu hormon düzeylerinde artış yaparken, kortizol, adrenalin gibi vücudu tetikleyecek stres hormonu seviyelerinde düşmeye yol açar. Bunların sonucunda damar sertliğini artıran vücuttaki iltihabi cevap baskılanır, kan akımı hızlanır. Aralıklı hissedilen çarpıntıların tersine ortalama kalp hızı ve kan basıncında azalma olur. Bütün bunların sonucunda kalp krizi gelişme riski azalır ve kalbin ömrü uzar.

Tek Başına mı Yaşıyorsunuz?

Yapılan bilimsel araştırmalarda tek başına yaşayan kişilerde kalp krizi riskinin daha yüksek olduğu ve ömrün kısaldığını saptandı. Tek başına yaşayan kişilerde depresyonun sık olduğu, sigara ve alkol tüketiminin fazla, sağlıksız beslenmenin daha sık olduğu izlenmiştir. Kırık kalp sendromuna yakalanma ihtimali yükselir. Tek başına yaşayan kadınların ortalama 2 yıl, erkeklerin ise ortalama 6-7 yıl ömürleri kısalabilir.

Kendinizle Barışın!

Çevrenizde gördüğünüz olumlu davranışlar karşısında suskun kalmak yerine mutlaka birkaç kelime ile takdir göstermek gerekir. Bu karşınızdaki kişiyi motive eder ve karşılıklı olumlu duygularla her iki tarafın da kalp sağlığına olumlu katkı yapar. Böylece kırık kalp sendromuna yakalanma riskiniz ortadan kalkar. Kişinin kendisini sevmesi, kendisiyle barışık olması gerekir. Kendinizi sevmeli ve vücudunuza sağlıklı hediyeler vermelisiniz. Sinir ve stresten uzaklaşıp, sağlıklı yiyecekler tüketmeli, sağlık için egzersiz yapmalı, güneş ışınlarından faydalanmalı ve kaliteli uyumalısınız. Sigaradan mutlaka uzak durun. Unutmayın, kalbimiz sağlıklı olduğu sürece çevrenize sevgi verebilirsiniz.