Yazı İçeriği

Göz kapağı düşmesi alt kapakta da görülebilir

Göz kapağı ameliyatı nasıl yapılır?

Göz kapağı estetiği sonrası

Göz kapağı düşüklüğü ameliyatı

Göz kapakları, yaşla beraber bağ dokuda ve ciltte oluşan gevşemenin etkisi ile yer çekimine karşı sarkmaya başlar. Hem üst göz kapaklarında hem de alt göz kapaklarında oluşan bu deformasyon üst göz kapaklarında görme alanı ile ilişkili olduğu için sadece estetik problem olmaktan çıkarak çoğu zaman fonksiyonel problemlere de sebebiyet verir. Bu durumlarda kişide yorgun ve yaşlı bir yüz görünümü oluşur. Göz kapaklarındaki cilt yapısı vücudun diğer yerlerine oranla daha ince yapılı olduğu için sarkmalar, torbalanmalar ve morluklar daha belirgin hal alır. Üst göz kapağı, bazen tek başına estetik kaygıyla değerlendirilir. Oysa yapısal ya da yaşın etkisi ile oluşan kaşlardaki düşüklük ve sarkmalar fonksiyonel anlamda da daha detaylı incelemeyi ve değerlendirilmeyi hak eder. Deformasyon durumuna göre sadece ciltte sarkma olabileceği gibi yağ dokularda fazlalık, sarkma ve kaş düşmesiyle beraber ileri seviye deformasyona kadar dereceleri vardır.


Göz kapağı düşmesi alt kapakta da görülebilir

Göz kapağı düşmesi alt göz kapaklarında da olabilirken basit düzeyde morluklar, kırışıklıklardan başlayıp yanak bölgesi sarkmalarıyla birleşen daha ileri deformasyonlarla da karşımıza çıkabilir. Üst göz kapağı estetiği sadece cilt çıkarılması ameliyatından, kaş kaldırma ile birleşen yelpazeye kadar değişiklik gösterir.

Göz kapağı ameliyatı nasıl yapılır?

Sadece cilt çıkarılması gereken durumlarda lokal anestezi ile işlem yapılabileceği gibi kaş ameliyatı ile birleştirildiği durumlarda genel anesteziye ihtiyaç duyulabilir. İşlem steril şartlarda yapılır ve ortalama her iki üst göz kapağına müdahale edilmesi yaklaşık 45 dakika sürer. Kaş kaldırma ile beraber genel anestezi altında yapıldığında ise ameliyat yaklaşık 1.5 saat sürer.

Göz kapağı estetiği sonrası

Ameliyatın yapıldığı gün taburculuk mümkündür. Dikiş atılarak yapılan bu ameliyattan sonra dikiş yerlerinin üzerine çok ince bantlar yapıştırılmaktadır ve gözler açık kalmaktadır. İlk zamanlar dikiş izi görülmesine karşın bir kaç ay içinde izler kaybolmaktadır. Alt göz kapağı estetiği ile beraber üst göz kapakları ameliyat edilmesi daha genç dinamik ve güzel bir yüz görünümü sağlar. Dört göz kapağının ameliyat edilmesi için genel anesteziye ihtiyaç duyulmaktadır. Ameliyat süresi yaklaşık 1.5 saat sürer ve ameliyat sonunda göz kapaklarına ince bantlarla pansuman yapıldığı için gözler açık bırakılır. Alt göz kapağı kirpiklerin hemen altından kesilerek yapıldığı için dikiş izleri kalmaz. Ortalama 4-5 gün sonra iyileşme durumuna göre dikişler alınır. Ameliyattan sonra 3 hafta kadar hafif şişlik görülür ve toparlanır. Morluk ise 4-5 gün sonra dikişler alınıncaya kadar sürer. Fakat morluklar ve iz cilt yapısına bağlı olduğu için kişiden kişiye değişebilir.

Ameliyattan sonra daha dinç, daha genç ve dinamik bir göz çevresi ve yüz görüntüsü sağlanan bu ameliyat ile hastalarda memnuniyet verici sonuçlar alınmaktadır.