Yazı İçeriği

Ameliyatsız göz kapağı estetiği nasıl yapılır?

Ameliyatsız göz kapağı estetiği uygulama alanları

İşlem ne kadar sürer?

Göz çevresindeki lekeler için…

Ameliyatsız göz kapağı estetiğinde yaş sınırı var mı?

Ameliyatsız göz kapağı estetiği sonrası

Göz kapağı düşüklüğü nasıl giderilir?

Yaş alma, derinin cilt esnekliğinin kaybolması ve yerçekiminin etkisi ile göz kapağında da sarkmalar yaşanarak deri fazlalığı oluşur. Göz kapağı sarkması bazı kişilerde genetik olarak çok daha fazla ve erken yaşlarda ortaya çıkabilir. Sarkmalar için ameliyatlı ve ameliyatsız tedaviler uygulanır. Ameliyatsız göz kapağı estetiği ile ilgili merak edilenler…


Ameliyatsız göz kapağı estetiği nasıl yapılır?

Ameliyatsız göz kapağı estetiğinde plazma enerjisi uygulanır. Plazma enerjisi üreten cihazın üzerindeki iğne, cilde yaklaştırıldığında (cilt temasına gerek yok) uygulamanın yapıldığı bölgede gaz halinde var olan su buharı ve azot, yüksek enerji ile plazma enerjisine dönüşür. Bu enerji cilt üzerindeki lezyonu veya fazla deriyi buharlaştırarak problemli dokuları yok eder, cilt yeniden iyileşme sürecine girer. Bunun sonucunda fazla deriler uzaklaşır ve ciltte yeniden iyileşmenin etkisi ile tazelenme sağlanır. Hem sarkmalar hem de kırışıklıklar ameliyatsız olarak plazma enerjisi ile tedavi edilebilir. Plazma enerjisi dışında HIFU (odaklamış yüksek yoğunlukta ses dalgası), altın iğne gibi yöntemler de etkilidir.

Ameliyatsız göz kapağı estetiği uygulama alanları

Plazma enerjisi göz kapağı sarkması dışında farklı alanlarda uygulanır. Bunlar şöyle sıralanabilir:

  • Göz çevresi kırışıklıkları (kaz ayakları)
  • Dudak üstü ve kulak önünde oluşan çizgi ve kırışıklıklar
  • Aktif akne ve akne skarları
  • Ciltten kabarık lezyonlar (et benleri, siğil)
  • Lekeler (güneş ve yaşlılık lekeleri)
  • Ergenlik ve doğum sonrası çatlaklar
  • Yara ve ameliyat kesi izleri
  • Boyun ve karın çevresi kırışıklıklar ve sarkmalar

İşlem ne kadar sürer?

Uygulama hekim tarafından steril bir ortamda yapılmalıdır. Cerrahi bir işlem olmayan ameliyatsız göz kapağı estetiğinde genellikle tek seans yeterlidir. Krem ya da iğne ile lokal anestezi uygulandıktan 30 dakika sonra işlem uygulanır. Kişiye göre değişmekle birlikte işlem ortalama 10-15 dakika sürer. Yoğun sarkma varsa bir ay sonra işlem tekrarlanabilir. Uygulamanın ameliyat gibi etki süresi ortalama 2-5 yıldır. Herhangi bir anestezi sorunuyla karşılaşılmadığı sürece tekrar edilebilen bir uygulamadır.

Göz çevresindeki lekeler için…

Göz kapağında et benleri, iyi huylu oluşumlar plazma enerjisi ile alınabilir. Lekeler yüzeyel güneş lekesi ise tedavi edilebilir. Göz çevresi genel koyuluk, morluk şikayetleri için mezoterapi ve dolgu uygulaması uygulanır.

Ameliyatsız göz kapağı estetiğinde yaş sınırı var mı?

Plazma enerjisi ve diğer işlemler, özellikle genç yaşlarda, ameliyat riskini almak istemeyen kişiler tarafından tercih edilir. Kişiye göre değişmekle birlikte 40-60’lı yaş aralığı tedavi için uygundur. Ancak hekim değerlendirmelidir. Yoğun sarkma problemi olmuş, ileri yaştaki kişiler için göz kapağı ameliyatı daha uygundur. Kişi ameliyat istemezse ikinci seçenek olarak ameliyatsız göz kapağı estetiği uygulanır. Erken yaşlarda ilk seçenek plazma enerjisidir. Ameliyatsız göz kapağı estetiği temmuz ve ağustos gibi çok sıcak aylar haricinde uygulama her mevsim yapılabilir.

Ameliyatsız göz kapağı estetiği sonrası

Ameliyatsız göz kapağı ameliyatından sonra ilk 3-4 gün ödem ve kabuklanma görülür. Ancak pansuman gerekmez. Gözlerin kapatılmasına da gerek yoktur. Kabukların atılmasıyla cildin yenilenmesi 10 gün sürer. Bu esnada kapatıcı özelliği olan güneş koruyucular kullanılmalı, dışarıda güneş gözlüğü takılmalıdır. Hekimin önerdiği şekilde uygun kremler sürülmeli, yüz sık yıkanmalıdır. Yüz işlemden sonraki sabah yıkanabilir. Kişiler biraz acı hissedebilir. Bazı kişilerde kalıcı olmayan kızarıklık ve lekeler oluşabilir. Böyle bir durumda uygun tedaviler uygulanır. Ameliyatsız göz kapağı estetiğinden sonra iz kalmaz ve doğal olmayan bir görüntü oluşmaz.