Yazı İçeriği

1. Kar körlüğü

2. Katarakt

3. Kalıcı görme kaybı

4. Gözde kayma (şaşılık)

5. Göz kapağında kanser riski

6. Kuş kanadı (gözde et yürümesi)

Güneş gözlüğü seçiminde bu önerilere dikkat!

Güneş sadece cildinize değil, gözlerinize de zarar verir

Güneş ışınlarından korunmak göz sağlığımız için çok önemlidir. Güneş ışınlarının gözlere zarar vermesinin nedeni, güneş ışınlarının yaydığı ultraviyole (UV) ışınlardır. Bu ışınlardan korunmanın en kolay ve güvenilir yolu ise UV korumalı bir güneş gözlüğü kullanmaktan geçer. Güneş ışınlarının sıklıkla yol açabildiği ve 6 K olarak ifade ettiği göz hastalıkları…


1. Kar körlüğü

Gözlerimiz güneşin UV ışınlarına uzun süreli maruz kaldığında ‘kar körlüğü’ olarak da bilinen fotokeratite sıklıkla yol açabilir. Bu durumda kişi gözlerini uzun süre açık tutamaz.

2. Katarakt

Güneş ışınları katarakt gelişimine de neden olabilir. Güneşten yayılan zararlı ışınların, kişinin göz içi mercek yapısında oluşturduğu değişiklikler sonucunda katarakt meydana gelebilir.

3. Kalıcı görme kaybı

UV ışınlarına uzun süreli ve aşırı maruz kalmak, kalıcı görme kaybına kadar giden sarı nokta hastalığının gelişimine de yol açabilir. Göz ile ilgili en ciddi hastalıklardan biri olan makula dejenerasyonu (sarı nokta) hastalığından korunmak mümkün olduğundan gözlerimizi güneşin zararlı ışınlarından da mutlaka korumalıyız.

4. Gözde kayma (şaşılık)

Güneşten gelen ‘parlama’ bazı istenmeyen yan etkilere neden olabilir. Gözde kamaşmanın olması özellikle gizli ‘dışa şaşılığı’ olan kişilerde şaşılığın belirgin hal almasına yol açabilir. Şaşılığın yanı sıra, görmede bozulma ve gözde sulanma güneş ışınlarının doğrudan etkisiyle gözlenebilir ve bu yan etkiler özellikle araba kullanırken sorun yaratabilir hatta trafik kazalarına neden olabilir.

5. Göz kapağında kanser riski

Gözleri güneşten korumanın yanı sıra, göz çevresindeki dokuyu korumak da çok önemli. Göz kapağı dokusu son derece ince ve hassas olduğundan, yeterince korunmazsa cilt kanseri geliştirmek için cildin en hızlı bölgelerinden biri olabilir. Güneş gözlüğü takarak ve yüksek bir güneş koruma faktörü (SPF) içeren güneş kremi kullanarak bu hassas cildi korumaya yardımcı olabilirsiniz.

6. Kuş kanadı (gözde et yürümesi)

Halk arasında kuş kanadı olarak da bilinen gözde et yürümesi de güneş ışınlarına uzun süreli maruziyet sonucu ortaya çıkan ve gözde kanser ile sıklıkla karıştırılan iyi huylu bir durum ve güneş ışınlarından yayılan UV ışınları ile ilişkisi belirlenmiş bir rahatsızlık.

Güneş gözlüğü seçiminde bu önerilere dikkat!

Güneş gözlüğü seçerken modayı değil sağlığınızı düşünün: Güneş gözlüğü takmak, gözleri güneşin zararlı ışınlarından korumanın en iyi ve en kolay yolu. Ancak moda güneş gözlüğü güzel görünebilse de her zaman doğru korumaya sahip olmayabilir. Optik müesseselerden alınan tüm güneş gözlüklerinde benzer UV koruma filtresi bulunur.

CE işaretini kontrol edin: Güneş gözlüğü satın alırken, CE işaretine sahip olduklarını veya BSEN 1836: 1997’ye uygun olduklarını kontrol edin.

Gerekirse profesyonel destek alın: Güneş gözlüklerinin yüzde 100 UVA ve UVB korumalı olduğunu kontrol etmelisiniz. Güneş gözlüğü satın alırken emin değilseniz her zaman tavsiye için gözlükçü veya göz kliniği ile konuşmak en doğru yaklaşım.