Saçlarınızın kabarmasını önlemek için tüyolar

Sizin de bir türlü kontrol edemediğiniz kabarık saçlarınız mı var? Özellikle nemli havalar kabarık saçlarınızı daha da kabarık hale getirebilir. Kütikül, korteks ve medula olmak üzere üç kısımdan oluşan saçın en dış katmanını oluşturan kütikül yaklaşık 10 katmanlıdır ve saçın neminden sorumludur. Kütikül dış etmenlerle zarar gördüğünde nem yüzünden saçlar kabarmaya başlar. Saçlarınızın kabarmasını önlemek için tavsiyeler…


1 11

Şampuan alırken bunlara dikkat

Sülfat içeren şampuanlar saç liflerinizi nemlendirmek yerine kurutur. Kuruyan saç havadaki nemi emerek kabarır. Alkol içeren şampuanlar da kabarık saçlara neden olup saçta kıvrılmalara yol açar. Temizleyici etken madde içeriği az, sülfat içermeyen şampuanlar kullanabilirsiniz.

2 11

Saçlarınızı her gün yıkamayın

Saçın sahip olduğu yağ, saç derisini nemlendirerek, saçları besler. Sık sık saçlarınızı yıkadığınızda vücudunuz bu yağdan yeterince beslenemez. Bu nedenle saçınız ve saç deriniz daha kurur.

3 11

Her yıkamada şampuan kullanmayın

Saçınızın bir hafta içerisinde birçok kez şampuanlanması gerektiğini düşünüyorsanız yanılıyorsunuz. İki günde bir saçlarınızı saç kremi ile durulayın. Şampuanın saçı temizlemek için kullandığı maddeyi saç kremleri de az miktarda içerir. Bu sayede saçınızı temizlerken saçınızın sahip olduğu doğal yağları da korur.

4 11

Saçlarınızı nemlendirin

Saçlarınız kuru ve cansız görünmese de istediğiniz parlaklığa sahip olmayabilir. Birkaç nemlendirici saç kremi ile saç dokunuzdaki kütiküllerin yumuşamasına yardımcı olabilirsiniz. Gliserin ve protein açısından zengin ve nemlendirici bir saç kremi (hindistancevizi yağı veya shea yağı içerenler gibi) kullanarak saçlarınızın parlamasını ve öncekinden hafif hissettirmesini sağlayabilirsiniz. Aynı zamanda kabarık saçların da önüne geçebilirsiniz.

5 11

Saçlarınızı ıslakken tarayın

Islak saçı fırça ile taramak saça zarar verebilir. Bunun için saçlarınız ıslakken geniş dişli tarafları tercih edin. Saçlarınızı kuruyken taramayın.

6 11

Saçlarınızı havluyla sarmayın

Saçınızı havlu ile sararak kurutmaktan kaçının. Havlu ile kurulamak saçınıza zarar veren sürtünmelere neden olur. Havlu kullanmak yerine saçınızı elinizle sıkıp kendisinin kurumasına izin verin. Islak saçlarınızı bir şekilde sarma ihtiyacı duyuyorsanız havlu yerine bir tişört kullanabilirsiniz.

7 11

Maskeleyin

Özellikle soğuk havalarda saçtaki nem kaybı daha fazla olur. Haftada en azından bir kez saç maskesi uygulayarak saçlarınızın bir ölçüde nem kaybetmesine engel olabilirsiniz.

8 11

Bakım yağları kullanın

Banyodan sonra saçınız hala ıslakken saç bakım kremleri veya yağlar kullanarak kabarmasını engelleyebilirsiniz.

9 11

Vigo işinizi kolaylaştırabilir

Saç kıvrımlarını azaltmak ve kabarmasını engellemek için saç difüzörü/vigo kullanabilirsiniz. Vigo havanın gücünü azaltarak lüleleri kabartmadan şekle sokar. Saçlarınızı kuruturken sadece saç köklerinizi kurutmaya dikkat edin.

10 11

Yüksek ısı saçları daha da kabartır

Kabarık saçları kontrol etmenin en kolay yollarından biri kuruturken düz ya da büyük yuvarlak fırça kullanmaktır. Kullandığınız fırça ne kadar büyük olursa saçınız o kadar daha düz olur. Saçınızın kabarmasını önlemek için saç kurutma makinesinin ucunu aşağıya doğru tutarak kullanın. Düzleştirici kullanıyorsanız 185 dereceden yüksek bir ısı kullanmamaya özen gösterin. Yüksek ısı, kütikülleri şişirerek saçları kabarık hale getirir. Bu nedenle saçlarınızı düzleştirirken fön makinesi kullanmak en iyi tercihtir. Düzleştiriciler ve maşalar saçlarınızın fazla yıpranmasına neden olur.

11 11

Kabarık dalgalı saçlarınızı düzleştirmek için…

Kabarık saçlara dur demek için düzleştirmek yerine ısı kullanmayacağınız yöntemleri tercih edebilirsiniz. Buklelerinizi kıvırma teknikleri veya örgüler ile bir şekle sokabilirsiniz. Bunlar dışında saç şekillendirici ürünler ile buklelerinizin daha düzgün olmasını sağlayabilirsiniz.

Saçlar aşırı ısıya ve kimyasallara maruz kaldıkça daha çok kabarık olma meyillindedir. Aynı zamanda bu etmenlerde saçlarınızın daha çok dökülmesine neden olabilir. Mümkün olduğunda bunlardan uzak durun.