Yazı İçeriği

1. ‘Lahana’ gibi olmayın

2. Hem burnunuzu hem de ağzınızı kapatın

3. Beresiz çıkmayın

4. Karları temizlerken kalbinizi yormayın

5. Grip için doktor şart

6. Alkol yerine su için

7. Pazara gidin

8. Egzersizden vazgeçmeyin

9. Tatil için ılık iklimi tercih edin

10. Kışın D vitaminsiz kalmayın

Kar kalp krizi nedeniniz olmasın!

Kış gelince soğuk havalar yaşam koşullarını zorlaştırırken kalp hastalığı olanları da olumsuz etkiler. Soğuk havalarda sağlığına en çok dikkat etmesi gerekenler kalp hastalarıdır. Çünkü ani sıcaklık değişimleri ve soğuk hava; kalp yetersizliği, ritim bozuklukları ile kalp krizini tetikleyebilir. Soğuk havalarda kalp hastalarının kalbini koruyan 10 öneri…


1. ‘Lahana’ gibi olmayın

Çok kalın ya da çok fazla kat giyinmek, kış mevsiminde sıkça yapılan hatalardan biri. Çok fazla kat giyindiğinizde hızlı terleme, soğuma ve üşüme hissedersiniz. Soğuk havalarda terletmeyen sentetik içlik üzerine ısıyı koruyacak yünlü bir elbise ve en dışa su geçirmez kaban ise önerilen giyinme şeklidir. Pamuklu iç giyim teri emeceği için önerilmez.

2. Hem burnunuzu hem de ağzınızı kapatın

Soğuk havada en çok yapılan hatalardan biri, soğuğa karşı kat kat elbise giyerken, ağız ve burnun korunmasız bırakılması. Özellikle sıfır derecenin altındaki havanın uzun süre solunması havayollarınızda daralma ve vücut ısısında farkına varılmayan düşmeye yol açarak nefes darlığı ile ritim bozukluklarını tetikleyebilir. Bu nedenle soğuk havada uzun süre yürümeniz gerekiyorsa soluyacağınız havayı ısıtması ve vücudunuzu soğuktan koruması için ağız ile burnunuzu kapatacak bir atkı veya maske kullanın.

3. Beresiz çıkmayın

Vücuttaki ısı kaybının yarıya yakını baş bölgesinden gerçekleşir. Soğuğa karşı başın korunmaması vücudu soğuğun zararlı etkilerine maruz bırakır. Soğuk havada kan koyulaşır ve pıhtıya eğilim artar. Vücut damarlarındaki büzüşme ve tetikleyici sempatik aktivasyon sonucu da tansiyon yükselir. Kalp vücut sıcaklığını sabit tutmak için daha çok çalışır. Kalbin üzerindeki yükün artması nedeniyle de kalp yetersizliği olanlarda durum kötüleşebilir, damar hastalığı olanlarda ise göğüs ağrıları tetiklenebilir. Bu nedenle soğuk havaya çıkarken bere ile kafanızı korumayı asla ihmal etmeyin. Ayrıca rüzgar, yağmur ve kar yağışı soğuğu daha belirgin hissettirdiği için böyle havalarda ek tedbir almaya özen gösterin. Örneğin yağmurluk veya şemsiye kullanımı vücuttaki ısı kaybını azaltır.

4. Karları temizlerken kalbinizi yormayın

Soğuk havalar ek efor sarf etmeyi gerektirebilir. Ancak kalp sağlığınız için gücünüzü akılcı kullanın. Kar temizleme, yolda kalan aracı itme, yağmura yakalanmamak için koşma gibi ek eforlar çarpıntı ve nefes darlığına yol açabilir, ritim bozukluğu ve kalp krizini tetikleyebilir.

5. Grip için doktor şart

Soğuk havalarda grip, solunum yolu enfeksiyonları ve bronşit vakalarında ciddi artış olur. Özellikle kalp yetersizliği bulunan kişilerde enfeksiyonlar ağır seyreder ve kalp yetersizliği kötüleşebilir. Bu nedenle kalp sorununuz varsa, özellikle ateşle seyreden solunum yolu enfeksiyonlarında doktora başvurmanız çok önemli.

6. Alkol yerine su için

Soğuk havada alkol tüketmeyin. Alkollü içecekler vücuda sıcaklık hissi vermelerine karşın vücut damarlarında genişlemeye neden olup, vücutta ısı kaybının artmasının belirginleşmesine sebep olabilir. Ayrıca alkollüyken soğuk ile temasta vücut ısı kaybı daha fazla olur. Soğuk havalarda tercih edeceğiniz içecekler su ya da bitki çayları olmalı.

7. Pazara gidin

Günlük en az 5 porsiyon taze sebze ve meyve tüketimi hem damarları korur, hem de enfeksiyonlara karşı vücut direncini artırır. Kalp sağlınızı korumak için semt pazarlarına gidin. En taze ve organik sebze ve meyveyi semt pazarlarında bulabilme imkanının yanında yapacağınız yürüyüş sayesinde günlük adım sayınızı artırarak sağlığınıza katkı sağlamış olursunuz.

8. Egzersizden vazgeçmeyin

Özellikle bahar ve yaz döneminde daha düzenli olarak yapılan egzersizler havanın soğumasıyla birlikte sıklıkla ihmal edilip, bırakılır. Oysa her gün düzenli yapılan egzersizin faydalı etkileri saymakla bitmez. Kan basıncında düşme, ritimde düzelme, kiloda azalma, nefesin açılması, diyabet riskinin azalması, vücut direncinin artması ve en önemlisi damar sağlığında düzelmeyle birlikte kalp krizi riskinin azalması, düzenli yapılan egzersizin olumlu etkilerinden sadece bazılarını oluşturur. Bu nedenlerle kış mevsiminde de düzenli egzersiz alışkanlığınızdan vazgeçmeyin.

9. Tatil için ılık iklimi tercih edin

Her ne kadar tatil denilince hep yaz mevsimi akla gelse de kış döneminde tatil planlayanların sayısı az değil. Kış sporları meraklısı değilseniz tatil için yönünüzü daha sıcak ülkelere çevirin. Kalp sağlığı için en ideal sıcaklık 18-24 derece olup, özellikle 12 derecenin altındaki soğuklarda kalp krizi riski artar. Soğuk kapalı bir ortamda kış tatili yerine daha ılıman bölgelere giderek açık havada güneşin keyfini sürerseniz hem ruhunuzu hem de bedeninizi soğuktan korursunuz.

10. Kışın D vitaminsiz kalmayın

Soğuk havanın getirdiği diğer risk ise güneş ışınlarından az faydalanmak. Güneş ışınları D vitaminini vücutta aktif hale geçirmek için önemli. Ancak kış mevsiminde D vitamini düzeyi azalır. Belirgin D vitamini eksikliği de kalp hastalıkları riskini 3 katına çıkarır. Kalp hastalığınız da varsa mutlaka kış mevsiminde D vitamini değerlerinize baktırın. D vitamini eksikliğiniz varsa tedavinizi aksatmayın.