Yazı İçeriği

1. Balık ve ceviz

2. Sebze ve meyve olmazsa olmaz

3. Su tüketmeyi ihmal etmeyin

4. Başınızı soğuktan koruyun

5. Kışın da güneş alın

Kalp sağlığını korumanın yolları

Kalp ve damar hastalıklarının görülme yaşı artık çocukluk dönemine kadar inmiş durumda. Gündelik hayatta dikkat edeceğiniz birkaç öneri ile kalp sağlığınızı koruyarak kalp damar hastalıkları riskini düşürebilirsiniz. İşte kalp sağlığınız için 5 öneri…


1. Balık ve ceviz

Omega 3 vücudun üretmediği ve en fazla balıkta bulunan faydalı bir yağdır. Kalp ve damar hastalıklarına karşı da koruyucu etkisi bulunan, hem damarları koruyan hem de kandaki yağ ve kolesterol dengesini düzenleyen omega 3 yağı balıklardan en çok somon, sardalye ve ton balığında bulunurken, bitkisel omega 3 için de taze ceviz tüketimi öne çıkar. Piyasada çok çeşitli miktarlarda omega 3 tabletleri bulunur. Ancak en faydalısı bu mucizevi yağı besinlerden almaktır.

2. Sebze ve meyve olmazsa olmaz

Kalbinizi korumak için bugünden tezi yok günde en az 5 porsiyon taze meyve ve sebze tüketin. Hem damarları koruyan hem de vücudu güçlendirerek enfeksiyonlara karşı bariyer oluşturan sebze ve meyveleri mevsiminde tüketmek de önemli. Sofralardan yeşil salatayı eksik etmemek, sebzeleri uzun süreli ve yüksek ısıda pişirmek yerine buharda ve kısa süreli pişirmek olası vitamin ve mineral kayıplarını önler. Özellikle az pişkin brokoli tüketimi damar sağlığına katkıda bulunurken, çeşit çeşit mevsim meyveleri de hem enfeksiyonlara karşı bağışıklığı kuvvetlendirir hem de kalp ve damar sağlığına fayda sağlar. Ancak meyveleri posası ile tüketmek en faydalısı. Meyve tüketemeyenler için taze sıkılmış bir elma, portakal, mandalina, armut, havuç ve kırmızı turp karışımı damar sağlığı için birebir.

3. Su tüketmeyi ihmal etmeyin

Soğuyan havalarla birlikte su tüketimi de azalır. Ancak vücudun sıvı alımına her zaman ihtiyacı var. Günde en az 1.5 litre sıvı tüketimi önemli. Sıvı alımını mümkünse su olarak yapmalı. Günlük yeterli miktarda sıvı tüketimi tansiyonu dengeler, çarpıntı şikayetlerini azaltır, damar sağlığı üzerine olumlu etki oluşturur. Özellikle de çayı şekersiz içmeye, ayranı da tuzsuz hazırlamaya dikkat etmek gerekir.

4. Başınızı soğuktan koruyun

Soğuklardan etkin şekilde korunmak kalp krizi ve kalp yetersizliği riskini azaltır. Kış mevsiminde kalp krizi oranlarında yüzde 50’lik artış gözlenirken, soğuktan etkin şekilde korunma ile bu oran azaltılabilir. Soğuktan korunmak için genellikle göğüs bölgesine dikkat edilirken çoğunlukla baş bölgesi ihmal edilir. Baş bölgesinden üşütmemek için şapka, bere ve yağışlı havalarda şemsiye kullanmak önemli.

5. Kışın da güneş alın

D vitamini desteği kalbinizi korur. Kış döneminde güneş ışınlarına sıklıkla uzak kalındığından vücutta D vitamini seviyesi azalır. Güneş ışınları balık, ceviz-fındık-badem gibi besinlerle aldığımız D vitamininin vücutta aktif hale geçmesinde görev alır. D vitamini düzeyi kritik seviyenin altına düştüğünde kalp krizi riskinde 3 kat artış olur. Kalp sağlığınızı korumanız için sonbahar ve kış döneminde pastırma yazını hatırlatan güneş ışınlarının da kaçırılmaması önerilir.