Yazı İçeriği

Bitter çikolata kalbi korur mu?

Çay kalbi zorlar mı?

Hangi yağlar kalbi korur?

Pekmeze dikkat!

Kalbi koruyan besinler

Kalp damar sağlığını korumak için beslenme önerileri

Kalp damar sağlığını korumanın yollarından biri de kolesterol değerlerini dengede tutmaktır. Kötü kolesterolü (LDL) düşürüp iyi kolesterolün (HDL) yükselmesine destek olan bir beslenme modelini benimsemelisiniz. Kalp damar sağlığını korumada bazı besinlerle ilgili bilmeniz gerekenler…


Bitter çikolata kalbi korur mu?

Araştırmalara göre, çikolata flavonoidler (prosyanidin) denilen antioksidan maddeler içerir ve bunlar LDL kolesterolün damar sertliği yapmasını önleyebilir. Bu nedenle uzmanlar çikolata yiyecekseniz siyah (bitter) çikolatayı tercih etmenizi önerir.

Çay kalbi zorlar mı?

Çayda flor ve manganez olmak üzere çok önemli 2 mineral bulunur. Ayrıca katesin denen maddeler de içerir. Çayda bulunan polifenoller antioksidan etkiye sahip detoksifiye edici enzimleri uyarır. Bu da anormal hücre büyümesini ve LDL kolesterol oksidasyonunu azaltarak ince bağırsaklarda faydalı bakterilerin artmasını sağlar. Ayrıca yeşil çay içenlerin de sağlıklı kiloya sahip oldukları, uzun yaşadıkları, kalp hastalığından ve kanserden korundukları saptanmıştır.

Hangi yağlar kalbi korur?

Zeytinyağı, içinde bulunan tekli doymamış yağ asitleri sayesinde kalp hastalıklarına ve kansere karşı koruyucu görev yapar. Bu avantajı ise zeytinyağının içinde bulunan polifenoller ve özellikle oleuropein, antioksidan etkileri sayesinde olur. Ancak zeytinyağı seçerken rafine edilmemiş olanlarını tercih etmeniz önerilir. Çünkü yapılan çalışmalarda, günde 25 ml zeytinyağı kullananlarda LDL kolesterolün azaldığı, total kolesterolün düştüğü HDL kolesterolün arttığı saptanmış. Ayrıca araştırmalarda günde 2 yemek kaşığı zeytinyağı tüketen kişilerde koroner kalp hastalığı riskinin azaldığını belirtiliyor.

Pekmeze dikkat!

Pekmezin demir ve mineral içeriği kan için iyi olabilir. Ancak şeker ve fruktoz oranı yüksek olduğu için her gün alındığında karaciğer yağlanması, kilo artışı ve kan yağlarının yükselmesine neden olabilir.

Kalbi koruyan besinler

Kalp hastalığından korunmak için beslenmenin yanı sıra düzenli ve ölçülü bir şekilde egzersiz yapmak da çok önemli. Egzersiz kalp sağlığını arttırır, kan basıncını düşürür, kilo kontrolünü sağlar ve stresi azaltır. Ayrıca kanın pıhtılaşmasına sebep olan ve kandaki oksijeni azaltan sigaradan mutlaka uzak durulmalı. Bu yaşamda beslenme düzeninize de şu besinleri ekleyebilirsiniz: 

  • Brokoli: Vitamin deposu ve kalp hastalıklarını önler.
  • Domates: İçerdiği likopen (güçlü bir antioksidan) ile kalp hastalıklarına karşı korur.
  • Elma: Kolesterolü yok eder, kabızlığı önler ve kalp sorunlarına karşı korur.
  • Enginar: Kolesterolü düşürür, kandaki şeker miktarını ayarlar ve kalp hastalıklarını önler.
  • Ispanak: Demir bakımından faydalı ve kalp hastalıklarında olumlu etkisi görülür.
  • Kekik: Hazmı kolaylaştırır ve kalp çarpıntısını keser.
  • Portakal: C vitamini, potasyum, protein, B ve E vitaminleri ile kalp hastalıkları riskini azaltır.
  • Salatalık: Kabızlığı önler ve kalp hastalıklarında vücutta biriken suyun atılmasına yardımcı olur.
  • Soğan ve sarımsak: Soğan içerdiği kimyasal maddelerle kalbi güçlendirir. Sarımsak ise nefes darlığını gideren bileşimler içerir ve bağışıklık sistemini kuvvetlendirir.