Kalbinizin uyarılarına kulak verin

İstatistiklere göre kalp ve damar hastalıkları tüm can kayıplarının yüzde 40'ını oluşturur hale geldi. Oysa erken teşhis edildiğinde sorun büyümeden önlenebiliyor. Kalp rahatsızlıklarıyla ilgili bazı belirtiler oldukça şaşırtıcı olabiliyor ve haliyle kalp hastalığı belirtileri oldukları anlaşılmayabiliyor. İşte göbekten alınan kilodan pembe yanaklara dek bilimsel olarak kanıtlanmış 10 ilginç kalp hastalığı belirtisi…


1 10

Göz çevresinde yağ birikintileri

Göz çevresinde izlenen sınırları düzensiz sarımtırak yağ birikintileri, artmış kalp krizi riski ile ilişkili bir sorun. Bu kişilerde genellikle doğuştan gelen kolesterol metabolizması bozukluğu bulunur ve vücutta tüm damarlarda kolesterol birikimi olur.

2 10

Yağlanmış göbek

Espirili bir şekilde 'Türk kası' olarak tanımlanan göbeklilik kalp hastalığı belirtilerinden biri. Göbekten alınan kilolar diyabet, yüksek tansiyon ve kolesterol yüksekliğinin habercisi olup göbek çevresinde doktora gitme sınırının erkeklerde 102 cm, kadınlarda ise 94 cm olması gerektiğini ortaya koyuyor.

3 10

Öksürük de kalp hastalığı belirtilerinden

Kalp hastalığı belirtilerinden biri olduğu pek bilinmeyen öksürük, çoğu zaman soğuk algınlığı ya da sigaraya yoruluyor. Bazı kişilere de alerjik astım denilerek ona göre tedavi veriliyor. Ancak tedaviye cevap vermeyen, sebebi bulunmayan öksürüklerde kalp hastalığı düşünülmeli. Çünkü kalp yetersizliği ve bazı kapak hastalıkları akciğer dokusunda ödeme yol açarak öksürüğe neden olabiliyor.

4 10

Bacak ve ayaklarda şişme

kalp rahatsızlıği belirtilerinden bir diğeri de bacak ve ayaklarda şişmedir. Özellikle kilolu kadınlarda sık gözlenen bu bulgu çoğunlukla önemsenmiyor. Ancak özellikle her iki bacakta gelişen, bastırınca iz bırakan ve cildi geren şişkinlikler kalp yetersizliğini işaret edebiliyor. Tek taraflı şişkinliklerde ise daha çok toplardamar hastalıkları rol oynuyor.

5 10

Kellik

Erkeklerde saptanan ve erken yaşta ortaya çıkan kellik kalp hastalığı belirtileri arasında yer alabiliyor. Mekanizma net olmasa da saç köklerini besleyen ince damar yetersizliğinin vücuttaki genel damar hastalığının belirtisi olabileceği düşünülüyor.

6 10

Pembe yanaklar da kalp hastalığı belirtilerinden biri

Pembe yanaklar bir sağlık göstergesi değil; aksine özellikle de kalp hastalığı belirtileri arasında yer alabiliyor. Kadınlarda daha net izlenen bu bulgu özellikle mitral kapak darlığında gözleniyor ve hastalığın ilerlemiş olduğunun haberini veriyor. Ayrıca yanaklarda oluşan pembe ya da kırmızı renkteki kızarıklıklar bazı kan hastalıklarında da gözlenebiliyor.

7 10

Mide yanması

Toplumda sık gözlenen mide yanması ve karın ağrısı kalp hastalığı belirtileri arasında yer alır. Özellikle yorgunluk sonrası gelişen dinlenmede hafifleyen karın ağrıları, yemek sonrası artış gösteren ve mide ilaçlarına cevap vermeyen mide yanmalarında kalp damar hastalığının düşünülmesi gerekiyor.

8 10

Cinsel fonksiyon bozukluğu

Yapılan araştırmalar sertleşme sorunlarının damar hastalığının belirtisi olup, takip eden 5 yıl içinde kalp krizi riskinde artış yaşanabildiğini ortaya koyuyor.

9 10

Dudaktaki morluk

Dudaktaki morluk, kararma ya da belirgin bir kahverenginin hakimiyeti kalp hastalığı belirtileri arasında yer alır. Özellikle doğuştan gelen kalp deliklerinde kirli ve temiz kanın karışması sonucu bu tür morarma görülebiliyor.

10 10

Patlak gözler

Kalp hastalığı belirtieri arasında dışarı çıkık gözler de yer alır. Öne doğru çıkık ve dik bakan gözler kalp yetersizliği ve kapak hastalıklarının belirtisi olabiliyor. Bu tip gözler özellikle sağ kapak hastalıklarında sık ortaya çıkıyor.