Yazı İçeriği

16-20’nci haftalarda teşhis

Yenidoğan için kalp testi

En yaygın doğuştan gelen kalp hastalıkları

Doğuştan kalp hastalıkları hangileridir?

Çeşitli faktörlerden dolayı yenidoğan bebeklerde doğumsal anomalileri görülebilir. Ancak pek çok hastalığın henüz anne karnındayken tespit edilebilme, dolayısıyla da hayati tehlikeye maruz kalmadan önlenme şansı da giderek yükselir. Doğumsal anomaliler arasında en sık karşılaşılan durum ise kalp hastalıklarıdır. Günümüzde her 100 bebekten 1’i kalp hastası olarak doğar. Önemli olan, artık hızla gelişen teknoloji sayesinde bebeğin kalbinin sağlıklı olup olmadığını anne karnında iken saptamak! Acıbadem Üniversitesi Atakent Hastanesi Çocuk Kardiyoloji Uzmanı Prof. Dr. Ender Ödemiş ve Çocuk Kalp ve Damar Cerrahisi Uzmanı Prof. Dr. Ersin Erek, bebeklerde görülen kalp hastalıkları ve tedavileri hakkında önemli bilgiler verdi.


16-20’nci haftalarda teşhis

Henüz anne karnındayken uygulanan fetal kalp takip programı, ileride oluşabilecek karmaşanın önüne geçer. Gebeliğin 16-20’nci haftaları arasında yapılacak fetal ekokardiyografi ile bebekteki kalp hastalığı saptanır, hangi operasyon veya girişimlerin ne zaman yapılacağına karar verilir, doğuma yakın zamanda yapılacak girişimsel işlem belirlenir. Gebelik boyunca bebeğin kalbinin gelişimi sık sık takip edilerek anneye ve kendine zarar verecek bir durum gelişmesinin önüne geçilebilir.

Yenidoğan için kalp testi

Gereken tetkikleri gebelik sırasında yaptırmamış pek çok aile, kalp hastalığı ile doğmuş bebeğin görünümünde bir anormallik olmaması nedeniyle bir sorun olduğunu fark etmeden evine döner. Kalp hastası olduğu anlaşılmadan eve gönderilen pek çok bebek, çok ağır bir kalp yetersizliği içine girerek hemen müdahale edilmediğinde hayatını kaybedebilir. ‘Pulse oksimetri’ testi ile kalp hastalıkları erken tespit edilebilir. Test kapsamında, yenidoğan bebeğin el veya ayak parmağına küçük bir elektrot yapıştırılarak cihaz çalıştırılır.

En yaygın doğuştan gelen kalp hastalıkları

Doğumdan sonra birçok kalp hastalığında ameliyatsız tedavi ile iyileşme sağlanabilir. Doğumsal kalp hastalıklarının anne karnında tanısının konulması, doğumdan sonra acil müdahale yapılmasını mümkün kılar. Yenidoğan bebeklerde kalbin delik olması en sık görülen kalp hastalıkları arasında yer alır. Yenidoğan bebeklerin doğuştan kalp hastalığı taramasında özellikle şu kritik hastalıklara dikkat edilmesi gerekir:

  • Doğuştan büyük damarların ters olması
  • Aakciğer atardamarının tıkalı olması
  • Kalbin sağ kapağı ve karıncığının gelişmemiş olması
  • Kalbin sol kapakları, sol karıncık ve aort damarının gelişmemiş olması
  • Kalbe temiz kan getiren damarların kirli kana karışması
  • Aort damarı ve akciğer atardamarının birlikte çıkması
  • Akciğere giden damarın dar olması ve kalpte geniş bir delik bulunması