Yazı İçeriği

Korkunuz fobiye dönüştü mü?

Her bilgiye güvenmeyin

Esas sorun kanser korkusu mu?

Zihninizi hobileriniz meşgul etsin

Kanser korkunuzla yüzleşin

Fobilerinizi aşmak için yardım alın

Karsinofobi’den korunmak için öneriler

Kanser, günümüzde herkesin en çok korktuğu sağlık sorunlarının başında gelir. Görülme sıklığı giderek artan kanser hastalığı, çocuktan yaşlıya her yaş grubunda ortaya çıkabilir. Hem hızla yaygınlaşması hem herkeste görülebilme ihtimali kişilerdeki kanser korkusunu da oldukça artırır. Kanser fobisi olan kişiler aşırı korku nedeniyle hayatı kendilerine ve yakınlarına zehir edebilirken, normalde yaptıkları aktivitelerden uzaklaşıp yavaş yavaş içe kapanabilir, zihnini sürekli bu konu ile meşgul edip başka şeylere konsantre olamayabilir. Günümüzde ruh sağlığı branşlarına bu korku ile başvuran veya diğer branşlardan yönlendirilen kişi sayısında artış mevcut. Bu duruma kanserin artmasının, medya yoluyla eskiye oranla daha fazla haberdar olunmasının ve bilgi kirliliğinin büyük etkisi var. 'Karsinofobi’ olarak bilinen kanser fobisini önlemenin 6 yolu...


Korkunuz fobiye dönüştü mü?

Korku duygusu, kişinin tetikte kalmasını ve tedbir almasını sağlar. Kanser olmaktan herkes korkabilir. Ancak bu korkunun aşırı hale gelmesi ve kişinin sürekli bunu düşünmesi, bunun bir fobiye dönüştüğünü gösterir. Kendinize korkunuzun derecesini sorun. Gerçekten herkes kadar mı korkuyorsunuz, yoksa çok daha fazla mı? Herkesten daha fazla ise bunun artık normal bir korku değil, bir rahatsızlık türü olan fobiye dönüştüğünü kabul etmeniz önemli. Çünkü bu farkındalık, korkunuzu törpülemenize yardımcı olabilir.

Her bilgiye güvenmeyin

Günlük hayatımızın en büyük parçası haline gelen internet ortamında, doğru bilgi kadar, temelsiz, abartılı, yanlış bilgiler de fazlasıyla yer alır. Okuduğumuz kişisel deneyimleri genellemek, birilerine iyi geldiğini duyduğunuz şeyleri kendinizde denemek doğru değil! Bu genellemelerle sağlığınız daha çok zarar görebilir. Bilgileri doğru bir şekilde filtreleme şansımız olmadığı için, hem internet ortamında hem de basındaki haberlere çok dikkat etmek gerekir. Çünkü bilgi kirliliği, kanser fobisini ciddi ölçülerde artırabilir.

Esas sorun kanser korkusu mu?

Birtakım kaygı bozuklukları, depresyon ve diğer ruhsal rahatsızlıklar kanser fobisinin oluşmasında rol oynayabilir. Kimi zaman kişinin hayatında yolunda olmayan, başa çıkmakta zorlandığı durumlar olur. Zihnin kanser korkusuna odaklanmasının asıl nedeni de aslında bu zorluklar olabilir. Aşırı kanser korkusu hayatınızdaki esas sorunlarla yüzleşmenizi kamufle edebilir. Bu nedenle bedeniniz kadar ruhunuzu da önem verin. Kendi ruh durumunuzu ve hayatınızı gözden geçirin, ruhsal dünyanızda ne olup bittiğini anlayın.

Zihninizi hobileriniz meşgul etsin

Kanser fobisi zihinsel bir meşguliyet yarattığı için kişi özellikle boş kaldığı zamanlarda devamlı bunu düşünebilir. Bundan kaçınmak için mutlaka hayatınızı anlamlı hale getirecek hedefler belirleyin, sizi verimli ve üretken hissettirecek şeylerle ilgilenin. Hobilerinizle barışın, iş hayatınızın dışında kendinize sevdiğiniz şeylerle uğraşacağınız zaman dilimleri yaratın. Hayatınıza anlam katacak yeni değerler üretmek için düşünün.

Kanser korkunuzla yüzleşin

Kanser olan kişiler, tedavi olarak bu sağlık sorunundan kurtulmak için çabalar, uğraşır, elinden geleni yapar. Sizde henüz böyle bir sağlık sorunu bile olmamışken hayattan vazgeçmeyin. Kanser korkunuzla yüzleşin. Korkuyu görmezden gelmek, onun derinleşmesine neden olur. Bu nedenle bu korkuyu ‘normal sınırlarında yaşayan insanlar gibi’ yeneceğinize inanın. Kendinize ve sevdiklerinize zaman ayırın, müzik dinlemekten, hayata olumlu bakan insanlarla konuşmaktan, doğayı izlemekten, yürüyüş yapmaktan ve hobilerinizden vazgeçmeyin. Hayata küsmeyin.

Fobilerinizi aşmak için yardım alın

Genellikle kişinin tek başına aşmakta zorlanacağı türden korkular olan fobiler, güçlü ve derindir. Kanser korkunuzun fobi boyutunda olduğunu düşünüyorsanız ya da yakınlarınızdan bu bildirimi duyuyorsanız bu konuda bir ruh sağlığı uzmanından destek almak son derece yararlı olacaktır.