Yazı İçeriği

1. Günlük hayatınıza devam edin

2. Kaçınma davranışları uzun sürerse…

3. Endişelerinizi paylaşarak rahatlayın

4. Riskleri es geçmeyin

5. Ailenizle konuşun

6. Çocuğunuza korkularınızı yansıtmayın

7. 'Korkacak ne var, bir şey olmaz' demeyin

8. Haberleri sürekli izlemeyin

9. Kılavuzunuz sosyal medya olmasın

Terör haberlerine karşı ne yapmalı?

Kendinizi ne kadar güvende hissediyorsunuz? Bu sorunun cevabı her zaman “Evet” olmayabilir. Yaşanan terör eylemleri tüm dünyada herkesi derinden etkiler. Terör korkusu nedeniyle korkuya ve paniğe kapılıp dışarı çıkmaya korkarken kimileri daha soğukkanlılıkla karşılar. İşte terör korkusuna karşı 9 önemli nokta...


1. Günlük hayatınıza devam edin

Terör korkusu nedeniyle işe ya da okula gitmeniz, arkadaşlarınızla buluşmanız engellenebilir. Rutin hayatınızı bozmak korkunuzu daha fazla artırabilir ve her an aklınızda aynı korkunun canlı kalmasına yol açabilir. Bu nedenle günlük işlerinizi ve alışkanlıklarınızı bozmayın.

2. Kaçınma davranışları uzun sürerse…

Yaşanan her yeni terör olayı, öncekilerde hissedilen duyguları da yeniden harekete geçirebilir. Özellikle de daha önce terör saldırılarında evini, akrabalarını, yakınlarını, sevdiklerini ve işyerlerini kaybedenlerde yeniden bir üzüntü, öfke, suçluluk duygusu, pişmanlık gibi duygularda artış yaşanabilir. Korku sonucu kaçınma davranışları, örneğin, çocuğunu okula göndermemek, eşini işe göndermemek, toplu taşımaya binmemek ve kalabalık ortamlardan uzak durmak gibi koruyucu davranışlar ortaya çıkabilir. Ancak bu davranışlar kısa süre normal kabul edilse de uzun süreli olması, bu korku konusunda psikolojik destek alınmasını gerektirebilir.

3. Endişelerinizi paylaşarak rahatlayın

Yaşadığınız duyguları başka insanlarla paylaşmak korkularınızın azalmasına ve rahatlamanıza yardımcı olabilir. Bu doğrultuda öncelikle ailenizle ve yakın çevrenizle olan biten hakkında konuşarak paylaşın. Tek başınıza bu sorunlarla baş etmek yerine çevrenizden destek sağlayın.

4. Riskleri es geçmeyin

“Bize bir şey olmaz” ya da “Bana bir şey olmaz” şeklinde düşünmeyin. Bu düşünce bir derece sizi psikolojik olarak korusa da olası riskleri tamamen görmezden gelmeye neden olduğundan sorun olabilir.

5. Ailenizle konuşun

Evinizde ailenizle bir toplantı yaparak olayları değerlendirin. Toplantıda terör olaylarının sizde uyandırdığı duygulardan bahsedin, tüm aile bireylerinin de kendi duygularını paylaşmalarını sağlayın. Ardından bu durumlarla ilgili yapılabilecekler için bir yol haritası hazırlayın. Kalabalık yerlere bir süre sık gitmemek, terör haberlerini abartarak yaymamak gibi.

6. Çocuğunuza korkularınızı yansıtmayın

Çocuklar önemli durumlarda büyüklerinin davranışlarını takip ederler. Yetişkinler sakin kalabilirse onlar da sakinleşebilirler. Aksi bir durumda siz korkarsanız çocuğunuz da korkar. Bu nedenle kendi korkunuzu yenmek çocuğunuzun korkusunu da azaltmaya yardımcı olacaktır. Ayrıca korkunuzu çocuğunuza yansıtmamaya dikkat edin.

7. 'Korkacak ne var, bir şey olmaz' demeyin

Sevmek, üzülmek gibi korkmak da doğal bir duygu. Ebeveynlere düşen; çocuklarının korkularıyla ilgili gözlem yapmak ve yaşadıkları duyguları ifade etmelerini sağlamak. Anlayışlı ve işbirliğine dayalı bir yaklaşım faydalıdır. Bu korkuları yaşayan çocuğunuzu “Korkacak ne var, bir şey olmaz” gibi ifadelerle geçiştirmeyin. Sorduğu sorulara yaşına göre kısaca anlayabileceği biçimde yanıt vermeye çalışın. Çocuğu dinlemek, onunla daha fazla vakit geçirmek olası sorunların aşılmasına katkı sağlar.

8. Haberleri sürekli izlemeyin

Bazen medyada cenazeler, olaya ilişkin görüntüler, çığlıklar, ağlamalar ayrıntılı olarak verilir. Bu haberleri sürekli olarak izlememeye çalışın. Tekrar tekrar aynı haberleri izlemek sizde travma belirtileri ortaya çıkarabilir. Depresyon ya da kaygı bozukluklarına neden olabilir.

9. Kılavuzunuz sosyal medya olmasın

Toplumun genel olarak korku ve endişelerini artıran durumlarda toplumsal güven duygusu sarsılmaya başlar. İnsanlar olası terör saldırılarından haberdar olmak için yoğun bir haber arayışı içerisine girerler. Bu ortamda terör saldırılarıyla ilgili doğruluğu test edilmemiş bilgilerin yayılması insanların güvensizliğini daha çok artıracaktır. İstihbaratta tanıdığı olan biri tarafından alınmış terör saldırılarına dair bir haber, emniyetteki bir tanıdık ile başlayan söylentiler hızla yayılır. Bu haberlere karşı dikkatli olun. Zaman zaman küçük duyum ya da söylencelerin abartılarak kulaktan kulağa yayılması başka insanları korkutabilir. Bundan kaçının. Diğer taraftan terörle ilgili asılsız söylentiler yaşanılan panik duygusunu artıracaktır. Bu nedenle, bu tür duyumlara karşı temkinli yaklaşmanız çok önemli.