Yazı İçeriği

1- Uyku Kalitesini Artırabilir

2- Anksiyete – Endişeye Yardımcı Olabilir

3- Saç Dökülmesi Engelleyebilir ve Büyümesine Katkıda Bulunabilir

4- Adet ve Ameliyat Ağrısını Rahatlatabilir

5- Böcek Isırıklarında Kullanılabilir

Karabaş Otu Yağının Cilt Sağlığına Olası Faydaları

Karabaş Otu Yağı Hakkında Uyarılar

Karabaş Otu Yağı Hakkında Bilmeniz Gerekenler

Ülkemizde yaygın olarak karabaş otu olarak adlandırılan bitki ballıbabagiller bitki ailesinin bir üyesidir. Karabaş otu insanlık tarafından asırlardır sağlık amaçlı olarak kullanılan bitkilerden biridir. Karabaş otu yağ ya da kurutulmuş bitki formunda kullanılır. Bu bitkinin sağlığa pek çok faydası olduğu düşünülmektedir ancak bunlardan sadece bazıları bilimsel çalışmalarla desteklenmiştir. Karabaş otu yağının faydalarını şöyle sıralayabiliriz…


1- Uyku Kalitesini Artırabilir

Yapılan bazı araştırmalar, karabaş otu yağının hafif dozdaki uykusuzluk sorununa katkıda bulunabileceğini düşündürmektedir. Uykusuzluk sorununa yardımcı olabilmesi için buhurdanlığa koyulan karabaş otu yağı uyumadan önce yatak odasına konulmalıdır. Eski dönemlerde karabaş otunun kurutulmuş hali yastıkların içine yerleştirilerek uykuyu kolaylaştırması için kullanılırdı. Yapılan araştırmalara göre de karabaş otu yağı uyku kalitesine katkıda bulunabilmektedir. Karabaş otu yağının uyku konusundaki bir diğer katkısı ise uyanıldığında daha dinlenilmiş hissedilmesini sağlamasıdır. Karabaş otu yağının melatonin seviyesine katkıda bulunarak daha kaliteli ve dinlendirici bir uyku sağladığı öne sürülmektedir.

2- Anksiyete – Endişeye Yardımcı Olabilir

Bazı ön araştırmalar, karabaş otu yağı kullanımının anksiyetenin hafiflemesine katkıda bulunduğunu ortaya koymaktadır. Araştırma, 6-10 hafta boyunca karabaş otu yağının ağızdan tüketilmesi ile yöntemi ile yapılmış. 2019 yılında yapılan bir çalışma ise kaygı sorununa karşı hap şeklinde karabaş otu içirilen kişilerde önemli ölçüde rahatlama yaşandığı görüldü.

3- Saç Dökülmesi Engelleyebilir ve Büyümesine Katkıda Bulunabilir

Karabaş otunun halk arasında saçkıran hastalığı olarak bilinen alopesi areata sorununa karşı etkili olduğu düşünülmektedir. Bu faydanın elde edilebilmesi için karabaş otu yağının yanı sıra sedir, kekik ve biberiye yağlarının da kullanılması gerekmektedir. Bu yöndeki bulgulara göre 7 ay kullanım sonrası bu yağ karışımı saç büyümesine yüzde 50’ye yakın oranda katkıda bulunmaktadır. Öte yandan hayvanlar üzerinde yapılan çalışmalara göre karabaş otu yağı saç kökü sayısını artırmaya ve saçın büyümesine katkıda bulunmaya destek olmaktadır. 

4- Adet ve Ameliyat Ağrısını Rahatlatabilir

Karabaş otu yağının tıp dilinde dismenore olarak adlandırılan periyod ağrılarının azalmasına katkıda bulunduğu düşünülmektedir. Karabaş otu yağının adet kramplarını rahatlatmaya yaradığı da öngörülmektedir. Adet ağrılarının yanı sıra karabaş otu yağının ameliyat sonrası görülen ağrıları hafifletmeye katkıda bulunduğu da düşünülmektedir. 

5- Böcek Isırıklarında Kullanılabilir

Araştırmalar, karabaş otu yağının böcek tarafından ısırılan bölgelerde enfeksiyon gelişmesini engellemeye yardımcı olabileceğini göstermektedir. Bunun yanı sıra karabaş otu yağı diğer uçucu yağlarla birleştirilerek böcek uzaklaştırıcı sprey olarak da etkili olabilir. Uçucu yağlar cildi tahriş edebileceği için taşıyıcı yağlar ile karıştırarak kullanılmalıdır.

Karabaş Otu Yağının Cilt Sağlığına Olası Faydaları

  • Karabaş otunun bakterilere karşı etkili olduğu için sivilcelerin ortaya çıkmasını durdurabilir ya da sivilcelerin yok olmasına katkıda bulunabilir. 
  • Karabaş otu yağının yapısında bulunan antioksidanlar ciltteki kırışıklıklara karşı olumlu etki gösterebilir. 
  • Yaraların iyileşmesine katkıda bulunabilir. Bu olası sonucun elde edilmesinde karabaş otu yağının kolajen üretimini tetiklemesinden kaynaklandığı düşünülmektedir. 
  • Karabaş otu yağı, antimikrobiyal etkileri nedeniyle bazı egzamaların yarattığı olumsuz etkileri, hastalığın altında yatan bakterileri öldürebileceği için rahatlatabilir. 

Karabaş Otu Yağı Hakkında Uyarılar

•    Karabaş otu yağı ya da çay gibi türevlerini kullanmadan önce mutlaka doktorunuza danışmalısınız. 
•    Yüksek tansiyon ilacı kullanan kişilerin tüketimi halinde tansiyonun daha fazla düşme ihtimali bulunur.
•    Sakinleştirici etkiye sahip ilaçlar antidepresan benzeri ilaçlar kullananlarda daha fazla uyku hali ve uyuşukluk görülmesine neden olabilir. 
•    Karabaş otu yağını cilt üzerine uygulamadan önce ufak bir bölgede denemeniz önerilir. Bazı kişilerde karabaş otu yağı alerjik reaksiyona neden olabilir.
•    Yağın ağız yoluyla alınması kabızlık, baş ağrısı yapabilir. 
•    Çocuklarda kullanılması önerilmez.
•    Karabaş otu yağı tek başına değil başka taşıyıcı yağlar karıştırılarak kullanılmalıdır 
•    Karabaş otu yağı dörtte bir oranında kafur içerdiği için karaciğer üzerinde zararlı etkileri olabilir.