Yazı İçeriği

Katarakt nedir?

Katarakt ameliyatı sonrası gözlüğe gerek kalmaz

Bilgisayar kullanıyorsanız…

Kimlere uygulanabilir?

Katarakt tedavisi

Gözlük kullanıyor musunuz? “Operasyon geçirdikten sonra uzağı görebiliyorum ama yakını görebilmek için gözlüğe ihtiyaç duyuyorum” mu diyorsunuz? Katarakt ameliyatı geçiren pek çok kişiden aynı ifadeyi duymak mümkün. Ancak son yıllarda multifokal lensler (yakın ve uzak mercekler) ile katarakt ameliyatından sonra yakın gözlükler de rafa kalkıyor.


Katarakt nedir?

Katarakt, görmeyi sağlayan doğal göz merceğinin saydamlığını kaybederek matlaşmasıyla oluşur. Öyle ki göz içi merceğin matlaşmasıyla birlikte kişi, buğulanmış bir camın arkasından bakıyormuş gibi hisseder. Bütün dünyada olduğu gibi Türkiye’de de katarakt görme kaybının nedenlerindendir ama ameliyatla tedavi edilebilir.

Katarakt ameliyatı sonrası gözlüğe gerek kalmaz

Geçmişte katarakt ameliyatından sonra kişiler, uzak görme yeteneğine (araç kullanma, televizyon izleme gibi) kavuşur ama yakın görmek için gözlük kullanmak zorunda kalırlardı. Son yıllarda gelişen ‘multifokal lensler’ ile bu sorun ortadan kalkar. Katarakt ameliyatında göz içine mercek (intraoküler lens) yerleştirilmesi, ameliyatın ayrılmaz bir parçasını oluşturur. Son yıllarda gelişen multifokal lensler sayesindeyse kişiler gözlüksüz hem uzağı hem de yakını görebilir.

Bilgisayar kullanıyorsanız…

Multifokal lenslerden farklı olarak ara mesafedeki görmeyi de netleştirebilen trifokal lensler, daha çok bilgisayar başında zaman geçiren kişilere önerilir. Bu tür lensler, ortalama 70-80 santimlik göz-ekran aralığının rahatça görülmesini sağlar. Ancak katarakt ameliyat öncesi bu lenslerin avantaj ve dezavantajlarının kişiyle konuşulması gerekir. Kişiler, multifokal lensler için gözün uygunluğunu tespit etmek amacıyla katarakt ameliyatından önce detaylı bir muayeneden geçirilmeli.

Kimlere uygulanabilir?

Multifokal lensler, ameliyatı sonrasında gözlük kullanmak istemeyen kişiler ve nispeten daha erken yaşta katarakt ameliyatı olanlar için tercih edilir. Gece sık araç kullanmayanlar ve katarakt dışında gözünde kornea hastalıkları, sarı nokta hastalığı gibi başka problemleri olmayanlar için bu lensler kullanılır. Bunun yanı sıra yüksek hipermetropi ve miyopi olan kişilerde de multifokal lensler, gözlüklerden kurtulmaya olanak sağlar.