Yazı İçeriği

Grip sanıyoruz ama…

Lejyoner hastalığı belirtileri

Klimanızı böyle kullanın

Klima zararlarından korunma yolları

Yaz aylarını kapalı ortamlarda çekilir hale getiren ve yaşam konforumuzu artıran klimalar bazen hastalıklara da neden olabiliyor. Bu rahatsızlıklar arasında ateşli boğaz enfeksiyonları, lejyoner hastalığı gibi hastalıklar bulunuyor. İşte klimaların sağlığımıza olası zararları ve bu zararlardan korunma yolları...

Özellikle klimaların hayatımıza girmesiyle ani ısı değişimlerinin vücut direncini kırmasına bağlı ateşli boğaz enfeksiyonları (beta enfeksiyonu) görülmeye başlandı. Burun akıntıları, hafif ateş ve halsizlikle giden ‘soğuk algınlığı’ diye sınıflandırdığımız daha hafif seyirli hastalıklar ile yaz nezlesi de yine bu dönemde sık karşılaştığımız durumlardan. Ayrıca klimaların havayı çok kurutmasına bağlı üst solunum yollarında farenjit, burun tıkanıklıkları ve sinüzit gibi problemler yaşanıyor. Temelde yatan problem ani ısı değişiminin bağışıklık sistemimizi bozarak daha kolay hastalanmamıza neden olması.


Grip sanıyoruz ama…

Grip, influenza ailesinden virüslerin neden olduğu; yüksek ateş, halsizlik, kas ağrıları, burun akıntısı ve boğaz ağrısı gibi şikayetlerle seyreden bir hastalık. Ülkemizde daha çok sonbahar ve kış aylarında, mevsim geçişlerinde görülse de yaz aylarında da gerek klimalar gerekse kalabalık ortamların etkisiyle gribe yakalanma riski bulunuyor. Son zamanlarda karşımıza çıkan ‘klima hastalığı’ olarak adlandırılan hastalık ise tıpta aslında Lejyoner Hastalığı olarak bilinen, başlangıç safhasında grip ile benzer bulgularla başlasa da tedavi edilmez ise hayatı tehlikeye sokabilecek sonuçlar doğurabilen bir hastalık

Lejyoner hastalığı belirtileri

Lejyoner hastalığına lejgonella bakterileri neden oluyor. Bu bakteri yapımı klima sularında, kaplıcalar, otel havuzları, soğutma sistemleri, hastaneler, kısacası durgun ve beklemiş sularda üreyebiliyor. Sıcak ve nemli ortamı sevdiğinden yazın görülme sıklığı artıyor. Kişilerde yüksek ateş, halsizlik ve ishal ile akciğer enfeksiyonlarına neden olabiliyor. Bu durumlarda mutlaka en yakın hekime başvurulması ve gerekli tedavilere başlanması gerekiyor.

Klimanızı böyle kullanın

1. Odanızın ortalama sıcaklığını 22-25 derece arasında tutun. Çok sıcak ortamda iken klimanın ayarını birdenbire çok soğuk dereceye getirmeyin.
2. Klimanın çarpmaması için üfleme gücü orta-düşük seviyede kalsın.
3. Klimanın doğrudan rüzgarına maruz kalmayın.
4. Klimanın hava üfleyen kanallarını yüzünüze üfletmeyin.
5. Nem dengesini sağlayan bir klima tercih edin.
6. Uzun süre güneşin altında kalmak vücut direncini düşüreceğinden güneşten korunun.
7. Üst solunum yollarını temizlemek için bol bol su için.
8. Bakımı yapılmayan klima sularında bakteri üreyebildiğinden klimaların ve havalandırma sistemlerinin bakımlarını yaptırın, filtrelerini değiştirin.
9. Temizliğinden emin olmadığınız havuza girmeyin, varsa havuzunuzun ilaçlandırılması ve dezenfeksiyon çalışmalarının yapılmasına özen gösterin.
10. Sağlıklı beslenin ve egzersiz yapın.