Yazı İçeriği

1. Dışarıya şapka ile çıkın

2. Yanlış güneş gözlüğü seçimi

3. Lenslerinizi çıkarıp suya girin

4. Makyajlıyken güneşlenmeyin

5. Klima gözlerinizin de düşmanı olabilir

6. Gözlerinizi ellemeyin

Göz sağlığını tehdit eden 6 alışkanlık

Yaz aylarının gelmesi ile birlikte gözlerdeki rahatsızlanmalar artmaya başlar. Bu durum ise temiz olmayan havuz ve denizler, göze kum kaçması, UV korumalı güneş gözlüklerinin kullanılmaması gibi birçok unsurdan kaynaklanabilir.


1. Dışarıya şapka ile çıkın

Güneşin zararlı ultraviyole ışınları gözlerde batma ve yanmanın yanı sıra katarakt oluşumuna ve sarı nokta hastalığına yol açabilir. Bu nedenle güneş ışınlarının en etkili olduğu 10.00-16.00 saatleri arasında mümkünse dışarıya çıkmayın. Güneşe çıkacaksanız geniş siperlikli şapka ve güneş gözlüğü kullanmayı ihmal etmeyin.

2. Yanlış güneş gözlüğü seçimi

Güneş gözlüklerinde dikkat etmeniz gereken en önemli nokta, gözlük camlarının ultraviyole ışınlarını bloke edebilir özellikte olmaları. Unutmayın ki güzel görünümlü, ancak ultraviyole koruyuculuğu olmayan güneş gözlükleri zararlı olan ultraviyole ışıklarının göze daha fazla girmesine neden olacaktır. Bunun yanı sıra ultraviyole ışınları çevreden de yansıdığı için yanları kapalı ve yüzü saran güneş gözlüklerini kullanmanızda fayda var. Gözlüğün yüzünüze tam oturduğundan da emin olun. Günlük yaşantınızda numaralı gözlük kullanıyorsanız yaz aylarında numaralı güneş gözlüklerini tercih etmelisiniz.

3. Lenslerinizi çıkarıp suya girin

Kontakt lenslerin dikkatsiz kullanımı da yazın göz enfeksiyonlarına neden olabilir. Kontakt lensle havuza veya denize girmek, enfeksiyona yol açan etkenlerin lense yapışmasına ve göze bulaşmasına yol açabilir. Bu nedenle mümkünse kontakt lensle denize ve havuza girmeyin. Deniz ve havuzda numaralı yüzme gözlükleri kullanabilirsiniz. Yüzme gözlüğü aynı zamanda havuzların hijyeni için kullanılan kimyasal maddeler nedeniyle gelişebilen alerjiye karşı da etkili olur. Kontakt lens kullanmanız gerekiyorsa günlük lensler tercih etmeli ve üzerine yüzme gözlükleri takmalısınız. Bu lensler havuza ve denize girilse de hemen atıldığı için enfeksiyon riski azalır.

4. Makyajlıyken güneşlenmeyin

Gözdeki makyaj malzemeleri ve güneşten korunmak için kullanılan kremlerin göz çevresine yaklaştırılmaları bu maddelerin güneş altında eriyerek göze temas etmesine sebep olur. Bu durum da gözlerde kızarıklık, batma, kaşıntı, sulanma gibi yakınmalara yol açar.

5. Klima gözlerinizin de düşmanı olabilir

Klima gözyaşının normalden daha fazla buharlaşmasına, bunun sonucunda da gözlerde kuruluk, yanma, batma, kaşıntı ve bulanık görme gibi sorunlara yol açabilir. Bu sorunla karşılaşmamak için klimalı ortamda havayı nemlendiren cihazlardan yararlanmak gerekir. Yakınmalarınız devam ediyorsa bir göz hekimine danışmak ve gerekirse suni gözyaşı damlaları kullanmak yararlı olur.

6. Gözlerinizi ellemeyin

Kumsalda, oyun parkı ve kum havuzlarında yetişkinler ile çocukların gözlerine kum kaçması sıklıkla karşılaşılan bir tablo. Bu durumda gözler kesinlikle ovuşturulmamalı ve bol suyla yıkanmalı. Gözde kızarıklık, sulanma, batma ve çapaklanma oluyorsa bir göz hekimine başvurun.