Yazı İçeriği

Bebekler ve alerjik ciltler daha fazla etkileniyor

Cilt bakımı için...

Cildinize iyi bakın, mevsim geçişlerinden etkilenmeyin

Mevsim geçişlerinde cilt bakımına daha fazla önem vermeliyiz. Mevsim geçişlerinde ve mevsiminden farklı seyreden günlerde cilt hastalıklarında alevlenme gözlenmesinin önemli bir sebebi de bu değişiklerin oluşturduğu stres faktörü. İşte mevsim değişikliğinin cildimiz üzerindeki etkileri ve alınabilecek önlemler...

Kapalı kış günleri ile sıcak ve güneşli yaz günlerini aratmayan mevsimsel değişikler tüm organizmayı değişime zorluyor. Soğuyan, ısınan, güneşin yoğunlaştığı ve rüzgarın belirginleştiği havalarda ciltteki adaptasyon mekanizmaları devreye giriyor. Ciltteki yağlanma, kuruma, renk, değişimi gibi durumlar, vücudun dış ortam ile arasındaki dengeyi sağlamak için kullandığı savunma mekanizmaları. Güzel, pürüzsüz ve sağlıklı bir cilt için mutlaka doğru bakımı uygulamak gerekiyor.


Bebekler ve alerjik ciltler daha fazla etkileniyor

Mevsimsel hava değişimlerinden en fazla, bebekler, hassas, alerjik cildi olanlar ve yaşlılar etkileniyor. Yaşlı ve çocuklar ciltlerinin ince ve hassas yapısı nedeniyle egzamaya daha fazla maruz kaldığı için, onların korunması ayrı bir özen gerektiriyor. Özellikle ilkbahar aylarında ‘pitriazis rosea’ gibi bazı mevsimsel hastalıklarda alevlenmeler yaşanabiliyor. Her cildin kendi doğal ritmi bulunuyor. Yanlış bakım ve kulaktan dolma gereksiz işlemler yapılmadığı, temizlik, nemlendirme, güneşten korumaya özen gösterildiği ve cilde özel bilinçli bakım yapıldığı takdirde sağlıklı ve güzel bir cilde ulaşmak mümkün.

Cilt bakımı için...

Özellikle mevsimsel değişim gösteren hava şartları nedeniyle oluşan stresle baş etmede dengeli düzenli beslenme, iyi uyku, egzersiz yapmak cilt için de önem taşıyor. İşte cilt sağlığına yönelik alınabilecek önlemler…

  • Cilt tipine göre nemlendirici ve uygun temizleme ürünleri tercih edin.
  • Özellikle soğuk ve rüzgarlı havalarda eldiven, kaşkol ve şapka kullanarak cildin fiziksel şartlardan daha az etkilenmesi sağlamaya çalışın.
  • Dağ turizmi ile ilgileniyorsanız, her mevsimde mutlaka yüksek koruma faktörlü güneş koruyucu ürünler tercih edin.
  • Özellikle vücut nemini korumak için her mevsim günde yaklaşık iki litre su veya sıvı içecek tüketmeye özen gösterin.
  • Kış ayları için lazer, peeling, mezoterapi gibi işlemleri yaptırmak için en uygun zaman. Dermokozmetik işlemler için güneşin etkisinin az olduğu kış mevsimini tercih edin.
  • Besleyici, yapılandırıcı ve onarıcı özelliğiyle cilt bakımının her aşamasında etkili olan yaşınıza göre E vitamininden zengin kremleri tercih edin.
  • Dışarı çıkılması planlanan soğuk ve kuru havalarda gerekmedikçe elleri yıkamayın, ve tahriş edici temizleyicileri kullanmamaya çalışın.
  • Bol vitaminli ve sıvı içeren gıdalar ile beslenmek cildin dış ortama karşı içsel direncini arttıracağı için öğünlerde bu tür gıdaların tüketimine özen gösterin.
  • Pamuklu, terletmeyen, mevsime uygun kıyafetler tercih edin.
  • Yüz ve eller rüzgar, güneş, soğuk hava, su, deterjan gibi faktörlere daha çok maruz kaldığı için biraz daha fazla ve özel bakım ister. Kaşıntı, uzun süren ve basit nemlendirme ile düzelmeyen cilt problemlerinde dermatoloji uzmanlarına başvurun.