Yazı İçeriği

Meyan Kökü Faydaları Nelerdir?

Meyan Kökü Ne İşe Yarar?

Meyan Kökü Nasıl Tüketilir?

Meyan Kökü Zararları Nelerdir?

Meyan Kökü Hakkında Sıkça Sorulan Sorular

Meyan Kökü Nedir?

Meyan kökü özellikle Avrupa ve Asya kıtalarının bazı bölümlerinde yetişen ‘glycyrrhiza glabra’ bitkisinin kökünden elde edilir. Meyan kökünün geleneksel tıp uygulamaları için kullanılması çok eski tarihlere uzanmaktadır. Antimikrobiyal, antioksidan ve antiinflamatuar etkilere sahip olan meyan kökü, 300 molekülden oluşur. İçeriğindeki doğal şeker olan glisizin, şeker tüketimini sınırlamış bireyler için uygun bir alternatif olabilir. Ancak glisizin şekerinin fazla kullanımı vücutta istenmeyen sonuçlar doğurabilir. Meyan kökünün çeşitli kullanım şekilleri mevcuttur. Özellikle en yaygın şurup olarak, şeker olarak, toz şeklinde, doğal kurutulmuş olarak ve çay formunda kullanılır. Öksürüğe iyi gelmesi, egzama semptomlarını hafifletmesi ve yaraların iyileştirilmesi gibi faydaları ile bilinen meyan kökü, fazla kullanımı sonucu bazı olumsuz durumlara da sebebiyet verebilir. Kalp ve böbrek yetmezliği rahatsızlığı bulunan kişiler meyan kökünü kullanmadan önce doktorlarına danışmalı ve önlem almalıdır.


Meyan Kökü Faydaları Nelerdir?

Meyan kökü antiinflamatuar, antioksidan ve anti mikrobiyal özelliklere sahip olduğundan birçok faydası bulunmaktadır. 
Meyan kökünün bilinen faydaları aşağıdaki gibidir:

 • Meyan kökü egzamanın kaşıntı kızarıklık gibi semptomlarının azalmasına yardımcı olur.
 • Meyan kökünün antiinflamatuar etkisi aktif sivilcelerin iltihabını ve lekelerini azaltmaya yardımcı olabilir.
 • Meyan kökü, menopoz semptomlarının hafiflemesini sağlayabilir.
 • Meyan kökü kan şekerini düzenleyerek diyabete iyi gelebilir.
 • Meyan kökü diş çürüklerinin oluşumunun önlenmesinde etki sağlar.
 • Ağız ve çevresinde oluşan yaraların tedavisinde kullanılabilir.
 • Sindirim sisteminin düzenlenmesinde etkilidir.
 • Kanser riskini azaltmada etkili olabilir.
 • Boğaz ağrısını hafifletme etkisi bulunmaktadır.
 • Bazı mide hastalıklarına iyi gelebilir. Reflü ve gastrit gibi mide hastalıklarının semptomlarını hafifletebilir ve mideyi rahatlatabilir.
 • Astım krizlerinin görülme sıklığını azaltabilir.
 • Meyan kökünün bağışıklık sistemi üzerinde olumlu etkileri bulunduğu bilinmektedir.

Meyan kökünün bilinen faydaları yukarıdaki gibidir. Ancak kronik hastalık sahibi, hamile ve emziren kişilerin bu tip bitkilerin kullanımına dikkat etmesi gerekir ve kullanılmadan önce mutlaka hekime danışılmalıdır. 

Meyan Kökü Ne İşe Yarar?

Meyan kökünün kullanılmaya başlaması tarihsel süreçte oldukça eskidir. Geleneksel tıp yöntemlerinde kullanılmış olan meyan kökü özellikle mide rahatsızlıkları, cilt sorunları gibi birçok durum üzerinde olumlu etkilere sahiptir. Meyan kökü mide rahatlatıcı etkisi sayesinde gastrit ya da mide yanması gibi problemlerin giderilmesi için kullanılabilir. Aynı zamanda antiinflamatuar etkisi özellikleri egzama ve sivilce gibi cilt problemlerinin giderilmesi için kullanılır. Aynı zamanda meyan kökü şurup ve pastil formlarıyla boğaz ağrısı ve öksürük gibi problemler için de faydalı olabilir.

Meyan Kökü Nasıl Tüketilir?

Meyan kökü birçok farklı şekilde tüketilen bir bitki köküdür. Şeker, pastil, şurup, toz, doğal kurutulmuş ve çay formu en yaygın kullanım şekillerindendir. Meyan kökü aynı zamanda bazı ürünlerin içeriğine de eklenebilir. Meyan kökü faydaları ve doğal tatlandırıcı olması sebebiyle kullanım alanı oldukça geniştir.
Meyan kökünün kullanım alanları şu şekildedir:
İçecek formunda: Meyan kökü bitkisel içecek ürünlerinin içeriğinde kullanılabilir.
İlaç formunda: Meyan kökü öksürük ve boğaz ağrısına sağladığı faydalar sebebiyle ağız pastili ve şurup şeklinde tüketilebilmektedir.
Cilt bakım ürünleri: İltihap giderici özellikleri sivilce ve egzama üzerinde etkilidir. Bu sebeple meyan kökü bazı cilt bakım ürünlerinin içeriğinde bulunabilir.
Tatlandırıcı olarak: Meyan kökü doğal bir tatlandırıcı olduğu için yapay tatlandırıcı kullanılmayan bazı şeker ve dondurma gibi ürünlerin içeriğinde tatlandırıcı olarak görev yapabilir.
Çay formunda: En yaygın kullanım şekillerinden biri olan çay formu, meyan kökünün sağladığı faydalar ve özellikleri sebebiyle kullanılır.
Bir kişi için meyan kökü çayı tarifi:

 • 2 çay kaşığı çay formunda meyan kökü bir bardağa alınır.
 • Üzerine bir bardak kaynamış su eklenir.
 • Yaklaşık 10 dakika demlenmeye bırakılır.
 • Sonrasında süzülerek tüketilebilir.
 • Meyan kökü doğal tatlandırıcı bir yapıya sahip olduğundan içeriğine doğal tatlandırıcılar eklemeye gerek yoktur.

Meyan Kökü Zararları Nelerdir?

Meyan kökü birçok yararı bulunan bir bitki olmasına rağmen bazı durumlarda sakıncalı olabilir. Özellikle kullanım miktarına dikkat etmek önemlidir. Meyan kökünün fazla kullanımı bazı istenmeyen sonuçlara sebep olabilir. Aynı zamanda içeriğinde bulunan glisirizinin vücutta birikmesi bazı hastalıkları tetikleyebilir. Meyan kökü kalp yetmezliği, böbrek yetmezliği, gebelik ve emzirme gibi durumlarda kullanımı sakıncalı olabilir. Bu durumlardan herhangi birine sahip bireyler meyan kökü tüketmeden önce mutlaka bir hekime danışmalıdır. Ayrıca meyan kökü düzenli ilaç kullanımı bulunan bireyler için de sakıncalı olabilir. Bu ilaç türleri arasında kan sulandırıcılar, bazı hormon ilaçları, tansiyon ve antiinflamatuar ilaçlar sayılabilir. Meyan kökü aynı zamanda potasyum seviyesini aşağı çekerek yüksek tansiyona sebep olabilir. Potasyum değerlerinin düşmesi kalp problemlerine de zemin hazırlar. 

Meyan Kökü Hakkında Sıkça Sorulan Sorular

Meyan Kökü Çayı Nasıl Yapılır?

Meyan kökü çayını yapmak için bir bardak kaynamış suyun içine 2 çay kaşığı kurutulmuş meyan kökü eklenir. Yaklaşık 10 dakika demlenmeye bırakılır. Sonrasında süzülerek içilir.

Meyan Kökü Şurubu Faydaları Nelerdir?

Meyan kökü şurubu boğaz ağrısına ve öksürüğe iyi gelebilir. Aynı zamanda bağışıklık sistemini güçlendirici bir etkisi bulunduğu da bilinmektedir. Aynı zamanda meyan kökü mideyi rahatlatarak mide problemi semptomlarının hafifletilmesi için de kullanılabilir.

Meyan Kökü Çayı Kilo Verdirir Mi?

Meyan kökü çayı içerisinde doğal şeker barındırdığı için kilo verme döneminde tercih edilebilir. Ancak kilo verme etkisi kanıtlanmış bir durum değildir.

Meyan Kökünün Zararı Var Mıdır?

Meyan kökü fazla tüketildiğinde bazı problemlere yol açabilir. Özellikle kalp ve böbrek yetmezliği bulunan bireylerin meyan kökü kullanımına dikkat etmesi gerekir.

Meyan Kökü Şerbeti Faydaları Nelerdir?

Meyan kökünün birçok faydası bulunmaktadır. Meyan kökü şerbetinin mide problemlerinin giderilmesi, bağışıklık sisteminin güçlendirilmesi, bazı cilt hastalıklarının tedavisi, astım krizlerinin azalması, kan şekerini düzenleme, diş çürüklerinin önlenmesi ve hazmı kolaylaştırması gibi birçok faydası bulunmaktadır.