Yazı İçeriği

Her müzik kalp dostu mu?

Müzikle 30 dakika!

Metrobüste, otobüste, minibüste de müzik dinleyin

Müzik dinlemek tansiyon ve kalbe iyi geliyor

Müzik; kimimiz için vazgeçilmez bir tutku, kimimiz için bir 'iş', kimimiz içinse eğlence... Ama hayatımızda her zaman yeri olan bir sanat. "Müzik ruhun gıdasıdır" diyerek yıllardır ruhumuzu beslediğimiz müziğin tansiyon ve kalp sağlığına da iyi geldiğini biliyor musunuz?

Müzik, yüzyıllar öncesinde bir tedavi şekli olarak da sağlıkta kendine yer edinmiş. Yapılan bilimsel çalışmalar müzik dinlemenin sağlığa olumlu etkilerini ortaya koyuyor. Günde ortalama 30 dakika dinlendirici tarzda müzik dinlemek vücudu sakinleştiriyor, tansiyon ve nabzı düşürerek kalp sağlığını olumlu yönde etkiliyor. Müzik dinlemenin özellikle yüksek tansiyonu olanlarda hem büyük hem de küçük tansiyonu da azalttığını da gösteriyor. Kan basıncı üzerindeki bu etkinin vücuttaki kaygının azalması ve tetikleyici sistemlerin baskılanması yoluyla olduğu düşünülüyor. Ayrıca çalışmalar, müzik dinlemenin kalp hızını düşürdüğünü, kalp hastalığı gelişiminin bulgularından olan kalp hızı değişkenliğinde düzelme yaptığını ortaya koyuyor. Bu olumlu etkiler özellikle kalp krizi geçiren kişilerde daha belirgin olarak saptanıyor. Düzenli müzik dinlemek kalp krizi geçiren kişilerin iyileşme sürecini hızlandırıp yeni kalp krizi geçirme riskini de azaltıyor.


Her müzik kalp dostu mu?

Ancak bu olumlu etkiler şüphesiz her müzik türü için geçerli değil. Batı ülkelerinde yapılan araştırmalarda dinlendirici klasik müziklerin ritim ve sesin ön planda olduğu metal ya da tekno müziklerden daha faydalı olduğu gösteriyor. Öyle ki ünlü besteci Bach’ın eserleri kalp dostu olarak nitelendirilmeye başlanmış. Ülkemizde ise ney dinletilerinin kalp sağlığı üzerinde olumlu etki bıraktığı dile getiriliyor. Ancak müzik seçimi konusunda kişisel tercihler de önemli. Kişinin tercih ettiği müzik türünü dinlemesi kalp sağlığını daha olumlu olarak etkiliyor. Yine de vücudu hareketlendirecek ya da kaygıyı arttıracak türdeki müziklerden uzak kalınması kalp sağlığı açısından mantıklı görünüyor.

Müzikle 30 dakika!

Peki müziğin kalp sağlığına olumlu etkilerinden faydalanmak için günde ne kadar süre müzik dinlemek gerekiyor? Yapılan bilimsel çalışmalarda beş dakika ile bir saat arasında süreler kullanılıyor. Ancak kısa süreli müzik dinlemenin kalp üzerindeki olumlu etkileri net gösteremediği gözlenmiştir. Bu nedenle günlük ortalama 30 dakika müzik dinlemek kalp sağlığına olumlu etki gösteriyor.

Metrobüste, otobüste, minibüste de müzik dinleyin

Hastanedeki hastalar için özellikle operasyon öncesi ve operasyon sonrası erken dönemde ya da serumla ilaç alınması sırasında müzik dinletisi öneriliyor. Vücuttaki stres düzeyinin artabildiği toplu taşıma ile yolculuklarda, yemek ve spor esnasında ve sonrasında da müzik fayda sağlıyor. Ağır spor yapan kişilerde istirahat sırasında müzik dinlemenin kalp hızında daha çabuk bir düşme yaptığının gözlenmiştir. Müzik dinlemenin sağlığa etkisi konusunda çok sayıda bilimsel çalışma yapılmış. Bu çalışmalardan çıkan ana sonuç, müzik dinlemenin insanda kaygıyı azalttığı, ağrı eşiğini yükselttiği ve kalbe birçok fayda sağladığı yönünde. Ameliyat sonrasında düzenli müzik dinleyen hastalarda da ağrı kesici ihtiyacının azaldığı gösterilmiştir.