Yazı İçeriği

1. ‘Bayram kahvaltısı’ deyip abartmayın

2. İlla tatlı yiyecekseniz…

3. Kalbiniz için meyve yiyin

4. Ana öğünleri atlamayın

5. Çikolatanız bitter olsun

6. Bayramın sağlıklı içecekleri

7. İkramlar tansiyonunuzu yükseltebilir

8. Açık büfenin büyüsüne kapılmayın

9. Güneşe çıkmayın

10. Yürümeyi ihmal etmeyin

Ramazan Bayramı’nda sağlıklı seçimler yapın

Özellikle oruç tutan kişilerin Ramazan Bayramı’nda mideye aşırı yüklenmeleri sağlığı riske atabilir. Örneğin; tansiyon yükselmesi, çarpıntı ve nefes darlığı gelişebilir. Risk altındaki kişilerde ise kalp krizi rahatlıkla tetiklenebilirken, diyabet hastalarında da şeker krizi gelişebilir. Bu nedenle Ramazan Bayramı’nda tüketeceğimiz besin ve içeceklere çok dikkat etmek gerekir. Ramazan Bayramı'nda özellikle kalp ve damar sağlığı için dikkat edilmesi gereken 10 nokta...


1. ‘Bayram kahvaltısı’ deyip abartmayın

Oruç sonrasında bayramda ilk kahvaltı her zaman özenilir ve zengin bir kahvaltı sofrası kurulur. Ancak bayrama hafif bir kahvaltı ile başlamanız ve sucuk ile salam gibi işlenmiş etlerden uzak durmanız gerekir. Hafif bir kahvaltı yorgunluğu önler ve gün içinde tansiyon ile kalp ritminin normal aralıkta seyretmesine katkı sağlar.

2. İlla tatlı yiyecekseniz…

Ramazan ayına has güllaç tatlısı bayramda da tercih edilebilir. Sütlaç ve irmik tatlısı gibi sütlü tatlılar da yenebilir. Sindirimi kolay olan bu tatlılarla mide gerilmesini engelleyerek, ritim bozukluğu ve tansiyon ataklarının önüne geçebilirsiniz. Evde hazırlayacağınız meyveli dondurmalar da hem kan şekerinizin yükselmesini önleyebilir, hem de damarlarınızı koruyabilirsiniz.

3. Kalbiniz için meyve yiyin

Bayramda tatlı yerine misafirlere bir porsiyon karpuz ya da kavun gibi meyve ikramına ne dersiniz? Günde tüketilecek olan 2-3 porsiyon meyve ile damar sağlığı koruma altına alınır. Yapılan araştırmalara göre, günlük 3-5 porsiyon taze meyve tüketimi kalp hastalığı riskini azaltıyor.

4. Ana öğünleri atlamayın

İster tatlı ister meyve olsun, ikramları yemek aralarına denk getirin. Çünkü ana öğünden hemen sonra tüketilecek olan tatlı, mide gerginliğini arttırır, kanı koyulaştırır ve kan basıncını yükseltir. Ramazan Bayramı’nda ikramların ara öğünde tüketimi sayesinde ise kan şekeri sabit tutulabilir. Ayrıca ana öğünlerde alınacak olan fazla besinin de önüne geçilmiş olur.

5. Çikolatanız bitter olsun

Şeker ve çikolata, bayramın elbette vazgeçilmezleri arasında. Kalp hastalığınız varsa ya da kalp hastalığı için risk taşıyorsanız, tercihiniz bitter çikolata olmalı. Bitter çikolata damar dostudur. Yapılan araştırmalara göre, günlük 5-7 gram düzenli bitter çikolata tüketimi kalp hastalığı riskini azaltıyor.

6. Bayramın sağlıklı içecekleri

Özellikle evde hazırlanan, tuz ve şeker oranı düşük olan ayran veya limonata ile yazın vücudunuzun artmış sıvı ihtiyacını yerine koyabilirsiniz. Su, ayran ve limonata mideye dost olup, büyük kısmı bağırsakta emilir ve vücuttaki sıvı dengesinin korunmasına yardımcı olur. Ancak Ramazan Bayramı’nda da su ana içeceğiniz olmalı.

7. İkramlar tansiyonunuzu yükseltebilir

Özellikle bayramda ikram edilen pasta, börek gibi karbonhidrat açısından zengin besinler midenin yükünü artırır ve vücuttaki insülin dengesini bozar. Ayrıca tansiyonun aniden yükselmesine ve kalp spazmına neden olabilir. Bu sorunlar genellikle yemekten birkaç saat sonra ortaya çıkar. Bu yüzden Ramazan Bayramı’nda tok iken gelen ikramlara ve aşırı kalorili tatlılara “hayır” demeniz sağlığınız için önemli.

8. Açık büfenin büyüsüne kapılmayın

Ramazan Bayramını tatilde geçirecekseniz açık büfe ile alacağınız fazla ve karışık gıdalar nedeniyle hem mide ile bağırsak bozuklukları gelişebilir, hem de tansiyon değerlerinde artış olabilir. Ayrıca ağır yemekler sonrasında kan koyulaşır ve kalp krizi riski artar. Bu nedenle vücudunuzu yormayacak olan alakart yemek çeşitlerini tercih edin.

9. Güneşe çıkmayın

Özellikle yaz mevsiminde güneş ışınlarının dik geldiği 12.00-15.00 saatleri arasında dışarı çıkmamaya özen gösterin. Ramazan Bayramı’nda gerek ziyaretler, gerek geziler olsun, seçeceğiniz zaman sabah ya da akşamüstü serinliği olmalı. Çünkü aşırı sıcaklar tansiyon ataklarını ve kalp krizi gelişimini tetikleyebilir.

10. Yürümeyi ihmal etmeyin

Unutmayın ki Ramazan Bayramı sadece yeme içmeden ibaret değil. Akşam serinliğinde yapacağınız yarım saatlik yürüyüş, vücudunuza sağlık ve zindelik katar. Haftada 4 gün, 30 dakika süreyle yapacağınız hızlı tempolu yürüyüş, kalp hastalığı riskini azaltır.