Yazı İçeriği

'Bir soda içeyim geçer' demeyin

Kızartma veya mangal sindirim sistemini yorar

Günlük en fazla 100 gram et tüketin

Diyabet ve kalp hastalığı olanlar dikkat

Hızlı ve çok yemek kalp krizine neden olabilir

Mideniz de bayram etmesin!

Bayramda kalp sağlığını korumanın yolları

Bayramlar insanların bir araya geldiği özel günler. Bu özel günleri keyifle ve sağlıklı geçirmenin yolu sağlıklı bir kalp ile mümkün. Normal günlerde kalp sağlığımıza ne kadar dikkat ediyorsak bayramda da o kadar dikkat etmek gerekir. Bayramlarda aşırı yemek sonrasında göğüste baskı, sıkışma, nefes alamama, tıkanma hissi, anormal çarpıntılar, fenalık, mideden göğüs bölgesine veya boğaza doğru gelen yanma hisleri yaşanması kalp damarlarındaki önemli bir tıkanıklığın habercisi olabilir. Bu nedenle daha önce kalp hastalığı geçirenlerin, diyabeti, hipertansiyonu ya da kilosu olanların, sigara içenlerin, hareketsiz bir hayat sürenlerin ailesinde birinci derece yakınlarında erken kalp damar hastalığı tespit edilenlerin çok dikkatli olmaları gerekir.


'Bir soda içeyim geçer' demeyin

En sık yapılan yanlışlardan birisi “Benim hiçbir kalp rahatsızlığım yoktu ki” diye düşünerek bayramda şikayetleri geçiştirmeye çalışmak ve “Ben bir su-soda içeyim hepsi geçer” gibi ifadeler kullanmak. Bu tarz düşünceler kötü sürprizlerle karşılaşılmasına neden olabilir.

Kızartma veya mangal sindirim sistemini yorar

Sindiriminin kolay ve yağ oranının hafif olması bakımından etler, fırın ızgara veya haşlama şeklinde tüketilmeli. Kızartma veya mangal kömüründe tütsülenmiş et tüketimi; kalp damar hastalıkları, mide bağırsak kanserleri, sindirim sistemi sorunlarına davetiye çıkarır. Ayrıca parazitlerin vücuda girmesine zemin hazırlar.

Günlük en fazla 100 gram et tüketin

Aşırı yağ tüketimi ile oluşan kilo alımı kalp damar hastalıkları riskini artırır. En önemli yağlı besin tüketim kaynağını ise et ve et ürünleri oluşturur. Yağlar içerisinde damar hastalıklarına en fazla neden olanlar doymuş ve uzun zincirli yağ asitlerinden oluşan yağlardır ki, bu türde yağlı besin kaynaklarının başlıcaları; et ve et ürünleri. Tüm bu nedenler göz önünde bulundurularak günlük et tüketiminin 60-100 gram sınırlarında tutulması gerekir.

Diyabet ve kalp hastalığı olanlar dikkat

Özellikle kalp, tansiyon, diyabet, damar hastalıkları olanların aşırı yemek ve yağlı et tüketiminden uzak durmaları ve dikkatli olmaları büyük önem taşır. Midenin birden bire tıka basa doldurulması, aşırı karbonhidratlı ve yağlı beslenme, mide ve onikiparmak bağırsağı ile birlikte safra kesesi ve pankreastan aşırı hormon ve enzim-asit salınımına neden olur. Bu durum ise aşırı mide hasarı, hazımsızlık, safra kesesi fonksiyon bozulmaları, glukoz dengesi bozuklukları, insülin direnci, aşırı asit ile gastritlere ve reflü artışlarını beraberinde getirir.

Hızlı ve çok yemek kalp krizine neden olabilir

Ayrıca hızlı ve fazla miktarda yemek yemek mide ve bağırsak hareketlerini artırarak bu bölgede aşırı kan göllenmelerine neden olur. Bu durum kalbe ve beyne giden kan akımını azaltır. Kan akımındaki azalma özellikle kalp ve hipertansiyon hastalarında olumsuz sonuçlara neden olarak kalp krizini başlatabilir.

Mideniz de bayram etmesin!

Yemek yeme alışkanlıklarını bayramda çok fazla değiştirmemek ve aşırıya kaçmamak gerekir. Bayramlar yemek ve tatlı ikramlarının bol olduğu dönemlerdir. Bu ikramlarda sıcaklar, soğuklar, yağlılar, hamurlu ve şekerli tatlılar olduğunda mide ve bağırsak sisteminden çok fazla bir şey beklememek gerekir. Yemek yerken alacağınız kısa süreli mutluluk birkaç saat sonrasında ciddi mide, bağırsak ve yemek borusu yanma yakınmalarına neden olarak hasta geçireceğiniz bir bayrama davetiye çıkartır. Halk arasında kullanılan “Midemiz bayram etsin” ifadesi, aslında mide için tam bir eziyet haline gelebilir.