Yazı İçeriği

1. Fazla yağlı kollara liposuction

2. Sarkmış kollara brachioplasti

3. Hafif sarkma varsa thermage yöntemi

Kol estetiğinde 3 yöntem

Her cildin yapısı birbirinden farklıdır. Cilt kalınlığı, esnekliği, yaşlanma derecesi değişkenlik gösterir. Bu nedenle bazı kişilerin ciltlerinde sarkma, bollaşma, yağlanma, çatlama daha fazla iken, bazılarında bu etkiler daha az belirgindir. Özellikle cilt çatlağı ve ileri derece sarkması olan kadınlar kol estetiğini tercih ediyor. Kol estetiğinde daha çok 3 yöntem uygulanır. Kol estetiği için uygulamalar…


1. Fazla yağlı kollara liposuction

Üst kol bölgesinde kalınlık ve belirgin sarkması olan kadınlar, kollarını iki yana açtıklarında hoşlarına gitmeyen bir görüntüyle karşılaşabilir. Kolların üst kısmının da kalın olması fazla kilolu algısı yaratabilir. Bu tür kol estetiği için liposuction uygulanabilir. Bu kol estetiği, dirsek arkasından ve arka koltuk altı çizgisinden yarım santimetrelik iki noktadan yapılır. Liposuction ile yapılan kol estetiğinde kalın yağ tabakasının azaltılması amaçlanır. Sarkan bölgenin rahatlatılıp eski yerine doğru toparlanması sağlanır. Bu noktada kol derisinin yeterli esnekliğe sahip olması ve çatlak bulunmaması gerekir. Fazla yağ dokusunun alındığı liposuction uygulamasında genel veya lokal anestezi uygulanabilir. İşlemden sonra kişilerin bu bölge için hazırlanmış, eldivene benzeyen korseler takmaları istenir. Bu korselerin yaklaşık 2-3 hafta kullanılması gerekir. Genellikle liposuction kol ameliyatından sonra ağrı oluşmaz.

2. Sarkmış kollara brachioplasti

Kol estetiğinde sarkmalar için brachioplasti kullanılır. Sarkmalarda çatlamış derinin çıkarılması işlemine verilen estetik yöntem olan brachioplasti ile kişiye bir çeşit kol germe işlemi uygulanır. Artmış olan yağ dokusu azaltılarak, kolun iç kısmında ve koltuk altında devam eden bir iz ile derinin gevşek bölümü toparlanabilir. Ameliyat sonrası kol korsesi verilir ve kişi 4-6 hafta takip edilir. İz kalmasını önlemeye yardımcı medikal yöntemler de bu dönem için önerilir. Ameliyatın ardından kişinin kol hareketlerinde 2-3 haftalık kısıtlamalar olabilir. Genel anestezinin tercih edildiği bu ameliyatlar sonrasında genellikle birkaç gün hafif ağrı kesicilerle geçen hafif ağrı hissedebilir. Bu operasyonlar diğer ameliyatlarla birlikte yapıldığı gibi tek başına da uygulanabilir.

3. Hafif sarkma varsa thermage yöntemi

Liposuction ve brachioplasti yöntemlerinin dışında kol estetiğinde ‘thermage’ yöntemi de kullanılabilir. Bu yöntemle anestezi altında, radyo dalgalarıyla cilde ısı verilerek sarkıklar giderilir. Genellikle çok fazla sarkmış, gevşemiş, çatlamış deri dokuları için yapılan kol estetiklerinde cerrahi operasyonlar daha iyi sonuç verir. Daha az sarkma, gevşeme ve çatlak görülen kollarda thermage kol estetiği yöntemi tercih edilir.