Yazı İçeriği

Sever hastalığı belirtileri

Sever hastalığı nasıl teşhis edilir?

Sever hastalığı tedavisi

Sever hastalığı tedavisi kişiye özel planlanır

Sever hastalığı nedir?

Sever hastalığı, özellikle çocuklarda görülen topuk kemiğinin (kalkaneus) büyüme plaklarında oluşan bir ayak sorunudur. Büyüme plaklarında görülen büyüme kıkırdağına ait bu sorunlar kızlarda 8-10, erkeklerde ise 11-12 yaşları arasında, özellikle hareketli çocuklarda görülür. Yani büyüme çağındaki çocuklarda daha sık rastlanır. Ancak erkek çocuklarda Sever hastalığına daha çok rastlanır. Sıçrama, hızlı koşu ve ani durma gibi sportif faaliyetleri çok yapan kişilerde ya da çocuklarda görülme olasılığı daha fazladır. Ayak tabanında sorunu olan bireylerde de (taban çökmesi-düztabanlık-p.planus, taban yüksekliği-yüksek taban-p.kavus, vb.) Sever hastalığı görülebilir.


Sever hastalığı belirtileri

Sever hastalığında kişide ayağın arka kısmında bulunan aşil tendonunun topuk kemiğine yapışma yerinin alt kısmında hassasiyet ve ağrı görülür. Ayak bileğinin etrafındaki kaslarda ise kısalık ve kuvvetsizlik, ayak taban sorunları (düztabanlık, içe basma  vb.) ortaya çıkabilir.

Sever hastalığı nasıl teşhis edilir?

Hastalığın teşhisinde X-ray görüntüleme tekniğinden yararlanılır. Ancak görüntülemede klinik muayeneden farklı sonuçlar görülebilir.

Sever hastalığı tedavisi

Kişiden özellikle geceleri topuk ağrısı varsa istirahat etmeleri ve spora ara verilmesi istenir. Ancak bazı durumlarda alçı uygulanması gerekebilir. Spor sırasında veya sonrasında topuk ağrısı olan çocukların ise ağrı olmayan süre boyunca spor yapılmasına izin verilebilir. Gastrosoleus kasını (baldır kası) germe, ayak çevresi kasları kuvvetlendirme, egzersiz sonu buz uygulaması, ağrı olan bölgeye masaj, fizik tedavi ve rehabilitasyon da uygulanabilecek diğer tedavi seçenekleridir.

Sever hastalığı tedavisi kişiye özel planlanır

Topukları haliyle ayak sağlığını etkileyen Sever hastalığı tedavisinde çocukların ya da yetişkinlerin, zaman zaman topuk ve ayak tabanını destekleyen tabanlıklar kullanması gerekebilir. Unutulmaması gereken önemli konu ise; Sever hastalığının tedavisinin kişiye özel planlanması gerektiğidir. Hasta, çocuk da olsa yetişkin de olsa tedavi planı özeldir.