Yazı İçeriği

Klimayla mesafeli olun

‘Tatilde sadece yiyip, yatmak istiyorum’ demeyin

Isınmadan spora başlamayın

Şezlonga uzanırken dikkat!

Havuz kenarında koşmayın

Atlamadan düşünün

Valizleri doldurup yüklenmeyin

Topuklu ayakkabılara dikkat!

Bel ağrısına çözüm: Zamanında önlem

Deniz, kum, güneş güzel ama tatil her zaman rüya gibi geçmeyebilir. Yazın tatilinizin kabusa dönüşmemesi için bazı hatalı davranışlardan kaçınmanız gerekir. Özellikle tatil mekanlarında dikkat etmediğinizde bel ağrılarınız ve bel fıtığınız tetiklenir. Havuz kenarında ya da klimalı bir ortam bel sağlığınız tehlikeye düşebilir. Peki ya arkadaşınızın en mutlu gününde hasta olmak sizi üzmez mi? Kır düğünlerine topuklu ayakkabı ile giden kadınlar için tehlike büyük. Bu tür hatalı davranışlardan kaçınıp bel sağlığınızı tehlikeye atmayın. Bel sağlığınızı tehdit eden hatalı davranışlar ve önemli uyarılar…


Klimayla mesafeli olun

Aşırı sıcaklarda serin mekanlara yönelir ve klimalı ortamlarda daha çok zaman geçiririz. Ancak dikkatli olun klimalara maruz kalmak kas spazmları ve bel tutulmalarına yol açabilir. Özellikle terli iken klimalara uzun süre maruz kalmamaya özen gösterin.

‘Tatilde sadece yiyip, yatmak istiyorum’ demeyin

Tatilde sürekli yatmak, dinlenmek ve fazla yemek yemek de bel sağlığını tehdit eder. Çünkü kaslarda tembellik ve kilo artışı postür bozukluklarına yol açarak, omurgaya binen yükleri artırarak bel problemlerine neden olabilir. Tatillerde egzersiz yapmak ve kilo almamaya dikkat etmek olası bel problemleri riskini azaltır.

Isınmadan spora başlamayın

Yaz mevsimini fit geçirmek hemen herkesin hayali. Gerek spor salonları, gerekse açık mekanlar ve tatil yöreleri spor yapanlarla dolup taşır. Ancak ısınma egzersizi yapmadan vücudun gereğinden fazla zorlanması ve düzensiz yapılan egzersizler omurgalar arasındaki disklerin omuriliğe baskı yapmasına ve kas spazmına, bunun sonucunda da bel ağrılarına ve ilerleyerek bel fıtığına yol açabilir. Sağlıklı beslenmek, ısınma hareketlerini ihmal etmemek, egzersizlerin düzenli ve sürekli yapılması hem sakatlanmaları önler, hem de bel ağrısı ile kas spazmı ve bel fıtığı oluşma riskini azaltır.

Şezlonga uzanırken dikkat!

Plajlarda güneşlenirken kullanılan şezlonglar ve seyahatler sırasında araba koltuklarında uzun süre oturmak bel problemlerini tetikleyebilir. Örneğin şezlongda boyun ve belin uzun süre eğik durumda tutulması veya dirsekten destek alarak yüzüstü yatıp kitap okunması postür bozukluğuna ve bel problemlerine yol açabilir. Bu nedenle uzun yolculuklarda 3-4 saatte bir 15-20 dakika mola verin. Bu süreçte vücudunuza germe egzersizleri yapmanız kas spazmları ile bel ağrılarını azaltmakta fayda sağlayabilir.

Havuz kenarında koşmayın

Sıcak yaz günlerinde havuzlar serinlemek isteyenlerle dolup taşır. Ancak havuz kenarlarında ıslak ve kaygan zeminde koşmak, düşmeye ve bel yaralanmalarına adeta davetiye çıkarır. Bu nedenle havuz çevresindeki yüzeylerin kaygan olmayan materyallerden yapılması çok önemli. Bel sağlığınızı korumak için terlik seçimine dikkat edin ve havuz kenarında koşmaktan kaçının.

Atlamadan düşünün

Derinliğin bilinmediği havuz ve denize balıklama atlamak boyun ile bel yaralanmalarının en sık sebeplerinden biri. Felç ile sonuçlanabilecek omurga yaralanmalarının önüne geçmek için sığ yerlerde balıklama atlamaktan mutlaka kaçının.

Valizleri doldurup yüklenmeyin

Tatil hazırlığı denilince akla ilk olarak valizler gelir. Ancak valizlerin çok ağır olmaları ve valizleri taşırken dikkatli olunmaması bel fıtığı gibi bel hastalıklarına neden olabilir. Bel sağlığınız için eşyaları gerekirse daha çok valizle, fakat uygun kilolarda hazırlamanız ve taşırken belinize fazla yük bindirmemeniz çok önemli. Bel sağlığınız için dört tekerli ve sürüklenebilir valizlerden faydalanabilirsiniz.

Topuklu ayakkabılara dikkat!

Yazın açık havada yapılan düğünlerin sayısı artar. Özellikle de kır düğünlerinin... Ancak yüksek topuklu ayakkabılar çim ve engebeli zeminler nedeniyle tuzaklar içerir; düşme ve bel yaralanmaları riski artırır. Bel sağlığınız için düz olmayan yüzeylere uygun ayakkabı seçmeyi ihmal etmeyin. Ayrıca partilerde de yüksek topuklu ayakkabı giymeniz gerekiyorsa kısa süreli kullanın. Yüksek topuklu ayakkabıyı uzun süre giymeniz gerekiyorsa platform topuklu olanlarını tercih edin.