Yazı İçeriği

Sürenizi iyi değerlendirin

Kendinizi tebrik edin

Olumsuz düşüncelere teslim olmayın

Başarılarınız motive eder

Sınav öncesi uyku tutmazsa…

Son 24 saat için öneriler

Son zamanlarda yeni konulara çalışmayın

Karamsar arkadaşlar motivasyonunuzu düşürmesin

Sınavdan değil, stresten korkun

Sınavda bilginin, zamanı doğru ve etkili kullanmanın yanı sıra stresi kontrol altına alabilmek de çok önemli. Peki sınav stresi ile nasıl baş edilir? Beslenmeden uyku düzenine, ders çalışma düzeninden sosyal yaşantıya bu son saatlerde nelere dikkat edilmeli? Sınavdan bir günün öncesinde özellikle nelerden uzak durulmalı? İşte sınav stresine karşı öneriler…


Sürenizi iyi değerlendirin

Yapmak istediğiniz çok fazla şey olabilir ama sınava kadar kalan sürede sadece birkaç aktivite yapabilirsiniz. Bu nedenle en çok ne yapmak istediğinize karar verin ve bir an önce uygulamaya geçin.

Kendinizi tebrik edin

Sınav için uzun bir süredir çalışırsınız. Tam 12 yıldır iyi bir üniversitede öğrenim görmek için ders çalışırsınız. Çözmek istemenize rağmen hala çözemediğiniz binlerce soru olabilir. Ancak siz şimdiye kadarki çözdüğünüz sorular için kendinizi tebrik edin.

Olumsuz düşüncelere teslim olmayın

Sınav için aklınıza onlarca olumsuz düşünce gelir. Şimdiye kadar çok fazla fedakarlık yaptığınız için bu durumun yaşanması kaçınılmazdır. Ancak siz yine de olumlu düşünmeye çalışın. Şimdiye kadar hiç çalışmamış değilsiniz. Ne kadar çalıştığınızı da sınav genel olarak gösterir.

Başarılarınız motive eder

Şimdiye kadar eğitim yaşamınızda birçok başarılar gösterdiniz. Geçmişteki bu başarılarınızı hatırlamak moralinizi düzeltir ve motivasyonunuzu artırır.

Sınav öncesi uyku tutmazsa…

Peki sınav öncesi günlerde uyku düzeni nasıl olmalı? Sınavdan önceki gün uyuyamazsanız endişelenmeyin. O gece sizi uyku tutmasa da kendinizi uyumaya zorlamayın. Uyuyamasanız bile bir günlük uykusuzluk performansınızı çok etkilemez. 2-3 saat bile uyuyabilseniz yeterli. Uyumak için bilmediğiniz ve doktor tarafından reçete edilmemiş bir ilacı asla kullanmayın!

Son 24 saat için öneriler

Sınav öncesindeki günü ise ders çalışarak değil, dinlenerek geçirmek çok önemli. Daha fazla ders çalışmak yerine dinlenmeye çalışmalısınız. Dinlendiğinizde bir sonraki gün sınavda soruları daha iyi okursunuz ve doğru yanıtlama ihtimaliniz artar. Pek çok öğrenci de bu son saatlerde zihin açıcı yiyeceklerin arayışındadır. Ancak zihin açıcı, mucize bir yiyecek yok. Sınavdan bir gün önce hoşunuza giden ve mümkünse evde annenizin yaptığı bir yemeği yemeniz yeterlidir. Ancak hiç bilmediğiniz, daha önce tatmadığınız ve gaz yapıcı yiyecekleri yemeyin. Ayrıca sınavdan bir gün önce ciddi efor sarf ettiren ağır sporlardan kaçının bu sporlar sizi yorabilir ve alışkın değilseniz sizi hasta da edebilir. Aynı zamanda sakatlanma durumu da yaşayabilirsiniz.

Son zamanlarda yeni konulara çalışmayın

Daha fazla ders çalışmaya çalışmak ve yeni konular öğrenmeye çalışmak gereksizdir. Bu bilgiler size katkı sağlamayacağı gibi aynı zamanda sizin kafanızın daha çok karışmasına ve sınav kaygınızın artmasına neden olur.

Karamsar arkadaşlar motivasyonunuzu düşürmesin

Çevrenizde karamsar olan ve sürekli endişeli insanlar olacaktır. Bu kişilerden uzak durun. Sınavın çok zor olacağını, mahvolacağınızı söyleyen kişiler size moral veremez, aksine sınav stresi yaratırlar. Bu kişiler telefonla da arasa konuşmak istemezseniz ailenizden yardım isteyerek onları daha sonra arayacağınızı iletebilirsiniz.