Yazı İçeriği

Kaslar ve eklemler

Kalp ve akciğerler

Cilt ve saç

Bağırsak

Omuzlar, baş ve çene

Zihin

Stres belirtileri

Günlük hayatımızın bir parçası haline gelen stres vücudumuzda ilginç etkiler oluşturabilir. Sabah uyanırken çalan alarm, işe yetişme çabası, trafikte kalmak gün içerisinde yaşadığımız streslerden bazıları. Ancak, stres bazı durumlarda yararlı olabilir. Örneğin; yapmamız gereken bir işi yetiştirmek için gerekli motivasyonu sağlamamıza yardımcı olabilir; yani hem motivasyonu hem de harekete geçmemizi sağlar. Kısacası stres, kontrol edilebilir bir seviyede olduğu sürece vücuda yardımcı olabilir. Stresi kontrol edemediğinizde ise vücudunuz bu durumu size bildirmeye çalışır. Kontrol edilemeyen ve uzun süreli stres, vücudunuzda beklenmedik ağrılar, spazmlar ve daha ciddi sonuçlar doğurabilir. Peki, vücudunuzun aşırı ve kontrol edilemeyen stres altında olduğunu nasıl anlarsınız? Stresin bedeninizdeki sinyalleri...


Kaslar ve eklemler

Stres kaslarınızda ağrı, güçsüzlük ve acı olarak kendini gösterebileceği gibi spazmlar şeklinde de görülebilir. Stres, ağrı eşiğini düşürdüğü için artrit, fibromiyalji ve diğer hastalık semptomlarının artmasına da yol açabilir.

Kalp ve akciğerler

Gereğinden fazla stres ve kortizol hormonu kalp ve akciğerlerin çalışma temposunu bozar. Bunun sonucunda da kalp hastalıkları, felç, yüksek tansiyon ve astım gibi bazı hastalıklar ortaya çıkabilir. Kalp çarpıntınız varsa veya göğsünüzde bir ağrı ve sıkışma hissediyorsanız en kısa zamanda doktorunuza başvurun.

Cilt ve saç

Egzama, rosacea (gül hastalığı) veya sedef gibi bir hastalığınız varsa, stres bu rahatsızlıkları tetikleyebilir ve tabloyu ağırlaştırabilir. Ayrıca stres, aşırı terlemeye, saç dökülmesine, kurdeşen ve kaşınmaya da neden olabilir.

Bağırsak

Stres kendisini sindirim sisteminde de gösterebilir. Ağrı, gaz, ishal gibi basit belirtiler size aşırı stres altında olduğunuzun sinyalini verirken bağırsak sendromu, reflü gibi hastalıklarla kendini gösterebilir.

Omuzlar, baş ve çene

Gerginlik üçgeni olarak da tanımlanan bu bölgelerde gözlemlenen gerginlik, ağrılar ve spazmlar, stres tarafından tetiklenebilir.

Zihin

Stres, vücudumuzun baskı altında olduğunu belirtmek için aşırı uyarılmalara neden olabilir. Baskı altındayken yorgun hissetmek, ruh halindeki hızlı değişimler ve ani öfkelenmeler aşırı stres altında olduğunuzun bir göstergesi.

Stresin birçok yan etkisi olduğu bir gerçek. Ancak onunla nasıl başa çıkacağınızı öğrenerek stresin olumsuz etkilerinden kurtulabilirsiniz. Doğru stres yönetimi konusunda bilgi almak için bir uzmana danışabilirsiniz.