Yazı İçeriği

Su kaybı varsa karşılamalısınız

Su tüketiminin vazgeçilememesinin 10 nedeni

​​​​​​​Günlük su tüketimi

Su tüketimi, hücrelerin kendisini yenilemesini sağlaması açısından yaşlanmaya karşı etkilidir. Ayrıca kilo alıp verme ile oluşan sarkmaları da büyük oranda engeller.

Kanın yüzde 92'si, kemiklerin yüzde 22'si, beynin ve kasların yüzde 75'i sudur. Vücutta idrar, deri, dışkı ve solunum yoluyla günde yaklaşık 2,5 litre su kaybedilir. Yaşamsal faaliyetlerimizi yerine getirmek için bile 2,5 lt su tüketimine ihtiyacımız varken, yaz aylarında terle birlikte atım fazla olacağından su tüketiminin artırılması gerekir. Metabolizmayı hızlandırmak için bol su tüketilmelidir. 

Hiçbir sıvı suyun yerini tutmaz. Beynin susama sinyallerini başka bir içecekle tatmin etmeden önce su içilmesi gerekir. Çay, kahve, bitki çayları gibi içecekler vücuttan su attığı için suyun yerine tüketilmemelidir. Yemekten 10-15 dakika önce içilen su sindirime katkıda bulunur. Su içmeyi sevmeyenler, içerisine taze nane yaprakları, karanfil, tarçın kabuğu, limon, portakal gibi meyve ve bitkilerle su tüketimi daha rahat yapılabilir.


Su kaybı varsa karşılamalısınız

Vücudun su tüketimine olan ihtiyacı bazı özel durumlarda daha da artar. Örneğin; bağırsak enfeksiyonlarında, besin zehirlenmelerinde, ishal ve kusma gibi durumlarda sodyum ve potasyum kayıpları çoğalır. Bu kayıpları karşılamak için su tüketiminin daha da artırılması gerekir. Bunun dışında sıcak havalar ve fiziksel aktivitenin fazla olması da ter yolu ile sıvı kaybına neden olduğu için yine su tüketimi artırılmalıdır. Bu durumlarda tuzlu ayran veya sodanın da tüketilmesi kaybedilen suyun daha hızlı geri gelmesini sağlar. Fakat koşulların normal olduğu durumlarda su yerine sürekli soda tercih edilmesi kötü sonuçlar doğurabilir. Özellikle yüksek tansiyonu olan kişilerde soda tüketimi fazla olursa tansiyonda daha da yükselmeler görülebilir. Yüksek tansiyonluların soda yerine su tüketmesi önemlidir. Soda ve ayranın dışında çay, kahve ve meyve suyu gibi içecekler de gün içerisinde alınması gereken sıvı miktarının bir kısmını oluşturur. Fakat yine bu tarz sıvıların tüketiminin sudan fazla olmaması gerekir. Dünyada kalorisi ve kafeini olmayan tek içecek sudur.

Su tüketiminin vazgeçilememesinin 10 nedeni

  • Eklemlerden bağırsaklara, deriden böbreklere kadar her organın suya ihtiyacı vardır.
  • Su karbonhidrat, protein ve vitamin gibi önemli besin öğelerinin vücut içerisinde gerekli bölgelere ulaşmasına yardımcı olur.
  • Hücrelerde ve bağırsaklarda oluşan artık maddelerin böbreklerle taşınıp vücut dışına atılmasına katkıda bulunur.
  • Eklemlerin daha kaygan olmasına olanak sağlar.
  • Gözlerin, ağzın ve burnun nemli olmasını sağlarken derinin nemini kontrol altında tutar.
  • Vücut ısısını dengelerken kanı yeterli hacimde tutar.
  • Kullanılan ilaçların gerekli olan organlara ulaşmasını sağladıktan sonra atık maddelerin çıkmasına yardımcı olur.
  • Günlük yaşamımızda doygunluk hissine çok daha çabuk ulaşmamızı sağlayarak ve iştahı keserek zayıflamayı hızlandırır. Sağlıklı ve dengeli bir beslenme ile birlikte tüketilen su, iyi bir iştah kesicidir. Özellikle kilo kaybını sağlayan beslenme programlarında öğünlerden önce içilen ikişer bardak su iştahı azaltır. Bağırsak hareketlerini hızlandırarak kabızlığı önler.
  • Metabolizmanın da daha iyi çalışmasına yardımcı olarak kilo vermeyi sağlar.
  • Zayıflama sırasında yağların yanması ile oluşan artık ürünlerin atılmasına da katkıda bulunur.