Yazı İçeriği

Vücut Geliştirme Ne Demek?

Vücut Geliştirmek için Hormon Takviyesi Almayın

Vücut Geliştirme Programı Kuralları Var mı?

Vücut Geliştirmek, Ağırlık Kaldırmak Değildir!

Vücut Geliştirme Hareketleri

Vücut Geliştirmede Beslenme

Aşırı Vücut Geliştirmenin Zararları

Bodybuilding Kasları Güçlendirir

Vücut geliştirme son yıllarda daha çok kişi tarafından yapılmaya başlandı. Akla ‘çok kaslı olmak’ olarak gelen vücut geliştirme, hem kadınlar hem de erkekler tarafından yapılıyor. Peki nedir bu vücut geliştirme? Vücut geliştirmenin zararları var mıdır? Acıbadem Sports Spor Müdürü İnanç Akbaş vücut geliştirme ile ilgili merak edilenleri anlattı.


Vücut Geliştirme Ne Demek?

‘Bodybuilding’ yani vücut geliştirmek; ağırlık kaldırma, kalori alımı ve diğer unsurları bir araya getirerek kasların geliştirilmesi demektir. Bir spor olan vücut geliştirme, 50 yaşındaki bir kişinin haftada 3 gün düzenli sabah koşusu yapması gibidir. Yani bir kişi haftada 3 gün sabahları bir fitness merkezinde ağırlık çalışarak ve vücudunu geliştirerek spor yapmış olur. Kendi sağlık problemlerine göre herkes vücut geliştirme yapabilir. Profesyonel anlamda bir vücut gelişimi için bunun bir eğitmenle birlikte, kişiye özel oluşturulan takipli bir program ile yapılması ve daha efektif bir sonuç alınması önerilir. Ancak profesyonel olarak vücut geliştirme yapılmasa da sporun günlük yaşama düzenli bir şekilde dahil edilmesiyle sağlıklı olmak sağlanabilir. Yani evde vücut geliştirme yapılabilir.

Vücut Geliştirmek için Hormon Takviyesi Almayın

Dışarıdan hormon takviyesi almadan, doğal olarak yapılıyorsa vücut geliştirme sağlıklıdır. Çünkü kaslarınız geliştikçe daha kuvvetli, daha dayanıklı ve daha sağlıklı görünebilirsiniz. Bu nedenle dışarıdan takviye alarak hormon sağlığınızı bozmadığınız takdirde uzmanlar tarafından da önerilir.

Vücut Geliştirme Programı Kuralları Var mı?

Vücut geliştirmede en çok dikkat edilmesi gereken; acele etmemektir. Kaslar yeterli düzeyde güçlenmeden sınırların üstünde ağırlık kaldırmaya çalışmamak, ısınmadan egzersiz yapmamak, steroid ilaçlar kullanmamak gerekir.

Vücut Geliştirmek, Ağırlık Kaldırmak Değildir!

Vücut geliştirmek için ağırlık kaldırmak şart değildir. Kendi vücut ağırlığımızla bile egzersiz yapabiliriz. Bu nedenle birçok egzersiz yapılabilir.

Vücut Geliştirme Hareketleri

Bu kapsamda birbirinden farklı egzersiz tipleri vardır. Başlıca egzersizler şunlardır:

  • Squat
  • Push up
  • Lunge
  • Crunch
  • Plank
  • Jump squat
  • Jumping jack

Vücut Geliştirmede Beslenme

Her spor branşında olduğu gibi bu sporda da beslenme çok önemlidir. Karbonhidrat, protein ve yağlar dengeli bir biçimde vücuda alınmalıdır. Dengeli beslenen bir sporcu protein tozuna da ihtiyaç duymaz.

Aşırı Vücut Geliştirmenin Zararları

Sporda denge çok önemlidir. Her spor branşında olduğu gibi vücut geliştirmede de aşırıya kaçmak vücuda zarar verir. Bu nedenle bu sporu da aşırı yaparak eklemlerinize zarar verme ihtimali vardır. Dikkat edilmemesi halinde eklemlerin dışında kalbin yorulması, kas yırtıkları, aşırı yorgunluk, bağışıklık sisteminin düşmesi hatta uyku düzenin bozulmasına neden olabilir. Benim önerim; haftanın en az 4 günü ağırlık çalışıp, beslenmenize ve gece uyku düzeninize dikkat edin. Bu parametreleri yaptığınız takdirde gayet düzgün ve sağlıklı bir vücuda kavuşursunuz.