Yazı İçeriği

Klasik kalp pili ameliyatından farkı

Kalp pili nasıl takılır?

Kimlere uygulanabilir?

Kalp pili 45 dakikada takılır

Kalp pili ameliyatı

Kalp hastalıkları tedavisinde yaşanan hızlı gelişmeler yüz güldürüyor. Kalp pilleriyle ilgili son adım kalp hastalıkları tedavisinde yeni bir uygulamayı başlatmış oldu. Son yıllarda geliştirilen ve dünyada da kullanılan minyatür kablosuz kalp pilleri iki gram ağırlığında. Kalp hastalıkları tedavisi için önemli bir gelişme olan kalp pilleriyle ilgili bilgiler...


Klasik kalp pili ameliyatından farkı

Günümüzde sıklıkla uygulanan kalp pilleri, 2 gram ağırlığında ve kablosuz olma özelliğinin yanı sıra MR gibi işlemlere de uyumlu. Kalbinde ciddi yavaşlama olan kişilere uygulanan ve kardiyolojide en sık başvurulan işlemlerden biri olan klasik kalp pilinin takılması sırasında karşılaşılan akciğer delinmesi, kanama, enfeksiyon gibi problemleri ortadan kaldırır. Küçük boyutları, kalbe doğrudan kasık yolu ile yerleştirildiğinden kablosuz olmaları ve kişilerin bu pil ile MR gibi normalde kalp pili olanlara yasak olan işlemlere girebilmeleri nedeniyle eski kalp pili sistemlerine göre tercih edilir. Pil boyutunun ileri derecede küçülmesi pil ömründe azalmaya neden olmaz ve bataryası büyük kablolu kalp pilleri ile benzer pil ömrü vardır.

Kalp pili nasıl takılır?

Yeni kablosuz minyatür piller, eski sistemlerden farklı olarak kasıktan yerleştirilirken, küçük batarya doğrudan kalbin sağ karıncığının uç bölgesine yerleştirilip sabitlenir. Bu minik pillerin farklı takılma tekniği ve kablosuz olması nedeniyle girişim komplikasyonlarında önemli ölçüde azalma sağlanır. Kasıktan girilerek yapıldığından, eski teknikte ortaya çıkan göğüsteki yara izi olmamakta ve eski sistemlerde kişinin eliyle hissedebildiği cilt altında yerleştirilen batarya da olmadığından kişi bir süre sonra pil taşıdığını neredeyse unutur ve hastalık psikolojisinden uzaklaşabilir.

Kimlere uygulanabilir?

Amerikan Gıda ve İlaç Dairesi’nin (FDA) onayladığı bu sistem, henüz tüm hasta gruplarında rutin olarak uygulanmaz. Özellikle 70 yaşın üzerinde, kalbinde ciddi yavaşlama olup sadece kalbin karıncığından uyarı ihtiyacı olan kişilere önerilir; fakat teknik olarak her yaş grubunda uygulanabilir. İlerleyen yıllarda bu cihazın tüm kalp pili kullananlarda rutin olarak uygulanacağı öngörülüyor.

Kalp pili 45 dakikada takılır

Diğer kalp pilleri kablolarıyla birlikte 30 gram iken bu minik piller 2 gram ağırlığında. Bu pilin takılması yaklaşık 45 dakika sürer. Kişi işlemin tamamlanmasından sonra 24 saat içerinde normal yaşantısına döner.