Yazı İçeriği

1. E Vitamini Deposu

2. Kötü Kolesterole Karşı Savaşçı

3. Lif Zengini

4. Tok Tutup Kan Şekerini Düzenler

5. Tansiyonu Dengeler

6. Bağırsakları Hareketlendirir

7. Kalsiyum ve Magnezyumla Kemikleri Güçlendirir

8. Vejetaryen ve Veganlar için Alternatif

9. Kansere Karşı

Bademin Faydaları

Badem, lezzeti ve sağlığa katkıları nedeniyle birçok insan tarafından tüketilen bir yemiş. Tabii sağlığa katkısı, doğru miktarda ve şekilde yendiğinde geçerli olur. Tekil doymamış yağ asitleri, kötü kolesterolü düşürme etkisi, tok tutması gibi pek çok yararını görebileceğiniz bademi günde 25 adet, çiğ olarak tüketmeniz gerekir. Bademin faydaları…


1. E Vitamini Deposu

Güneşten gelen ultraviyole ışınlar ile oksidatif stres cilde hasar verip erken yaşlanmaya neden olurken, bademde bulunan E vitamini antioksidan içeriği ile serbest radikallerle savaşarak cildi korur.

2. Kötü Kolesterole Karşı Savaşçı

Kanda kötü kolesterol (LDL) seviyesinin yüksek olması kalp-damar hastalıkları riski ile ilişkilendirilir. Damar sertliğine neden olur. Bu da kalp krizi ve inme gibi durumlara yol açabilir. Badem E vitamini içeriği ile damar sertliğini önlemeye yardımcı olur. Her gün yaklaşık 20 adet çiğ badem, kötü kolesterolü belirgin şekilde düşürür, bu da kişilerin kalp hastalığı riskini azaltır.

3. Lif Zengini

Badem karbonhidrattan fakir, yağ ve posadan zengin olması nedeniyle tok tutma özelliğine sahip. Yağ ve posa içeriği ile kan şekerini dengede tutmak, tokluk sağlamak ve kabızlığı önlemek gibi etkileriyle kilo kontrolüne yardımcı olur.

4. Tok Tutup Kan Şekerini Düzenler

Tok tutucu özelliğinin yanı sıra ayrıca meyve gibi karbonhidrat içeren yiyeceklerin yanında badem tüketilmesi kan şekerindeki ani dalgalanmaları önler.

5. Tansiyonu Dengeler

Yapılan çalışmalar, magnezyum eksikliğinde kan basıncının yükseldiğini ortaya koyuyor. Yüksek kan basıncı ise kronik hipertansiyona neden olabildiği gibi, kalp krizi ve inmeye de yol açabilir. İçeriğindeki magnezyum ile magnezyum eksikliğinin giderilmesine yardımcı olurken, bu risklere karşı korur. Ancak kan basıncını yükseltmemesi için tuz ile kavrulmamış çiğ badem tercih edilmesi gerekir.

6. Bağırsakları Hareketlendirir

Yağlı yiyecekler bağırsaklardaki kasların kasılıp gevşemesine yardımcı olarak bağırsak hareketlerinin artmasına neden olur. Posadan zengin yiyecekler ise bağırsağa su çekerek bağırsak hareketlerini artırır. İçeriğinde bulunan yağlar ve posa sayesinde kabızlığa iyi gelir.

7. Kalsiyum ve Magnezyumla Kemikleri Güçlendirir

Kemik sağlığı için yeteri kadar kalsiyum ve magnezyum tüketimi önemli. İleri dönemde kemik erimesine ve bununla ilgili yaşanabilecek kırıkların önüne geçmek için günlük beslenmenize badem eklemelisiniz.

8. Vejetaryen ve Veganlar için Alternatif

Özellikle süt ve yoğurt tüketmeyen ya da vegan kişilerde badem tüketimi, magnezyum ve kalsiyum içeriği ile eksikliklerin giderilmesine yardımcı olarak kemikleri güçlendirir. Badem sütü de veganlar için iyi bir alternatiftir. Glutensiz beslenen kişiler için de badem unu bir tercih olabilir.

9. Kansere Karşı

Badem kilo kontrolüne yardımcı olması, antioksidan içeriği ve posa içeriği sayesinde kansere karşı koruyucudur. Hayvanlarla yapılan çalışmalarda badem tüketmenin kolon kanserine karşı koruyucu olabileceği belirtiliyor.