Yazı İçeriği

1. Net mesajlar verin

2. Uyku saatleri önemli

3. Tablete değil, başka faaliyetlere yönlendirin

4. İhtiyaçlarını birlikte alın

5. Okumaya alıştırma yöntemi

Yaz tatilinden sonra çocuğunuzu okula alıştırmanın yolları

Her yaz tatilinin sonunda okul dönemi başlarken çocuklar ve ebeveynleri arasında sorunlar ortaya çıkmaya başlar. Bunların nedeni ise okul döneminde uygulanan disiplinin yaz tatillerinde askıyla alınması veya hafifletilmesidir. Yaz ayları boyunca tabletlere ayrılan süre artar, bol bol televizyon izlenir, dışarıda zaman geçirilir ve dolayısıyla çocuklar bu düzene alışır. Tatilin sona ermesi ise okul düzenine dönmemiz gerektiği anlamına gelir. Bu nedenle pek çok anne baba tatil döneminin bitimine doğru çocuklarının okula uyumunu tekrar sağlamanın yollarını arar. İşte okullar açılmadan tatilin son haftasın okula uyumu kolaylaştırmanın 5 yolu…


1. Net mesajlar verin

İlk olarak yazın esneyen kuralları tekrar eski haline getirebilmeniz için ilk yapmanız gereken şey ebeveynler olarak ortak tutum sergileyip, çocuğunuza net mesajlar vermeniz. Ebeveynlerin kurallar konusunda çatışmaya düşmemesi veya tutarlı davranması çok önemli.

2. Uyku saatleri önemli

Gece çocuğunuzun yatış saatini erkene çekip, sabah da daha erken kalkacağı şekilde aşamalı bir düzenleme içine girin. Çocuğun gece boyunca yaşına göre yeterli süre uyuması; beyin ve fiziksel gelişimi, dikkat ve öğrenme süreçleri için de kritik önem taşır. Aksi takdirde dikkati sürdürmede problemler ve bellek sorunları da kaçınılmaz olur.

3. Tablete değil, başka faaliyetlere yönlendirin

Çocuğunuzun televizyon ve tablet başında geçirdiği zamana ne kadar hassasiyet gösterip dikkat etseniz de yaz aylarında bu zaman dilimi ister istemez genişletilir. Ancak artık bu süreyi kademeli olarak geri çekme vakti geldi. Bağımlılık yapma potansiyeli olan ve çocukların sosyal, duygusal, bilişsel gelişimlerine olumsuz etkileri olan bu aletler yerine, çocuklarınızı, gelişimlerini destekleyecek ve düzenli yapabilecekleri spor, müzik, resim, satranç ve benzeri başka faaliyetlere yönlendirme konusunda harekete geçmeniz gerekir.

4. İhtiyaçlarını birlikte alın

Okul alışverişine birlikte gitmeniz, bazı okul gereçlerinin renk ve model seçimlerinde onların görüşlerini alıp, tercihlerine değer vererek imkanlar ölçüsünde yerine getirmeniz okula uyumlarını sağlamada önemli faktörler. Kitaplarını da çocuğunuzla beraber inceleyerek onların hoşlarına gidecek kaplarla, etiketlerle veya sevdikleri kahramanların resimleriyle birlikte süslemeniz aynı şekilde yeni ders yılına hazırlıkta faydalı olacaktır. Çocuğunuz okula yeni başlayacaksa önceden birlikte okulunu ziyaret etmeniz de okula uyum sürecinde olumlu bir başlangıç olacaktır.

5. Okumaya alıştırma yöntemi

Okul öncesi bu son günlerde her gün düzenli, belli aralıklarla yaşına uygun kitap okuma saatleri yapmanız, o sırada sizin de kitap okuyarak bu etkinliğe katılmanız, daha sonra okuduğunuz kitaplardan aklınızda kalanlar ve çıkardığınız sonuçlar üzerine çocuklarınızla sohbet etmeniz son derece faydalı olacaktır.