Yazı İçeriği

Kalp krizi riski

Damar sertliği belirtileri

Damar sertliği nedenleri

Damar sertliğine karşı 12 öneri

Gizli kalp hastalığı olan damar sertliğinden korunmanın yolları

Kalp hastalıklarının nasıl belirtiler verdiğini hiç düşündünüz mü? Kalp kriziyle bile sonuçlanabilen gizli kalp hastalığının belirtisi cinsel yaşamla bağlantılı olabiliyor. Bu gizli kalp hastalığı ise damar sertliğidir. Türkiye’de de 40 yaşın üzerindeki erkeklerin yüzde 60’ının da muzdarip olduğu cinsel işlev bozukluğu, koroner damarlarda önemli derece daralma olduğu halde hiçbir belirti vermeyen ve erken tanı konulmazsa kalp krizi ile sonuçlanan gizli kalp hastalığının ilk belirtisidir. Cinsel işlev bozukluğu yaşayan her 2 erketen biri bu tehlikeyle karşı karşıya. Sadece cinsel hayatı olumsuz etkilemekle kalmayan bu sorun, erkeklerde oldukça sık görülür.


Kalp krizi riski

Son yıllarda yapılan araştırmalarda; erkeklerde ereksiyon sorunuyla ortaya çıkan cinsel işlev bozukluğu ile kalp hastalığı gelişimi arasında ciddi bir ilişki olduğu tespit edildi. Öyle ki erkeklerde cinsel işlev bozukluğunun ortaya çıkışından yaklaşık 5 yıl sonra kalp krizi geliştiği gözlendi. Bu oran özellikle 40 yaş üzerindeki erkeklerde yüzde 50’ye kadar çıkar. Bu ilişkinin temel mekanizması ise damar sertliği. Erkeklerde gözlenen cinsel işlev bozukluklarının yarısında altta yatan neden; damar sertliği.

Damar sertliği belirtileri

Damar sertliği aslında bütün vücuttaki damarları etkileyen bir sorun olarak kabul edilir. Erkeklerde damar sertliğinden ilk olarak ince damar yapısına sahip olan cinsel organ etkilenir. Damar sertliği öncelikle sertleşme problemi ile ortaya çıkar. Sonraki 5 yıl içinde hastalık kalp damarlarında gizlice devam eder ve erken tanı konulmazsa, sonrasında kalp spazmı ya da kalp krizi olarak ortaya çıkar. Daha sonraki süreçte ise şah damarlarının damar sertliğinden etkilenmesi nedeniyle felç, bacak damarlarının etkilenmesine bağlı olarak da damar tıkanıklığı ile bacak ağrıları gelişir.

Damar sertliği nedenleri

Gizli kalp hastalığının oluşuma zemin hazırlayan nedenler şöyle sıralanabilir:

  • Ailesel yatkınlık
  • Sigara kullanımı
  • Kontrolsüz şeker
  • Yüksek tansiyon
  • Obezite
  • Hareketsiz yaşam
  • Stres ve depresyon

Damar sertliğine karşı 12 öneri

Damar sertliğine karşı alınan önlemler, gizli kalp hastalığı oluşumunu engellemesinin yanı sıra, cinsel işlev bozukluğu sorununun da hafiflemesini sağlar. Aşağıda yer alan öneriler uygulandığı takdirde damar sertliği gelişimi yüzde 80’lere varan oranda azaltılabilir. 

1. Haftada 4 gün, 30 dakika boyunca hızlı tempoda yürüyün.

2. Akdeniz beslenme tarzını benimseyin.

3. Sofrada tuz kullanmamaya özen gösterin.

4. Her gün 2 litre su tüketmeyi ihmal etmeyin.

5. Sigarayı bırakın.

6. 7 saat düzenli ve kaliteli uyuyun. 

7. İdeal kilonuza ulaşın.

8. Diyabet ve kolesterol düzeyleriniz hedeflenen aralıkta olsun.

9. Yüksek tansiyon sorununuz varsa, bununla mücadele edin.

10. Kalp hastalığına genetik yatkınlık taşıyorsanız, düzenli olarak kontrolden geçin.

11. Hekiminizin önerdiği ilaçları düzenli kullanın.

12. Stresten uzak durun, depresyon sorununuz varsa uzmandan yardım alın.