Meyve tabağı hazırlarken dikkat!

Yaz aylarının gelmesiyle beraber kış boyunca tadını özlediğimiz yaz meyveleri ve sebzeleri tezgahlardaki yerlerini almaya başlar. Renkleri ile oldukça lezzetli görünen meyveler masum ve sağlıklı besinler olmasına rağmen tüketiminde aşırıya kaçılması durumunda zararlı olabilir. Bu noktada diyabet gibi kronik hastalıkları olanların daha da dikkatli davranması gerekir. Yaz meyvelerinin faydaları ve bu meyvelerin ne kadar yenmesi gerektiği konusunda önemli bilgiler…


1 9

Üzüm

Kemik yapısının güçlü olmasında önemli olan bakır, demir ve manganez gibi mineralleri içeren üzüm, düzenli olarak tüketildiğinde, osteoporoz gibi yaşa bağlı kemik erimelerinin başlamasına engel olur. Sinir sistemini güçlendirir, beyin yapılarını korur ve akne tedavisinde etkilidir. Şeker oranı yüksek bir meyve olduğu için bu sayının aşılması karaciğer yağlanmasına neden olabilir.

Bir porsiyon: 15 adet

2 9

Kiraz

Bilimsel çalışmalar her gün uyumadan 10 dakika önce tüketilen 1 porsiyon kirazın, uykuya dalmayı kolaylaştırdığını ve uyku kalitesini artırdığını gösterir. Şeker içeriği nispeten düşük olduğu için diyabet sorunu da olanların da tüketebileceği kiraz, gut hastalığının iyileşme sürecine de destektir. Ancak kan sulandırıcı etkisi olduğundan kalp ve tansiyon sorunları olanlar dikkatli tüketmeli.

Bir porsiyon: 15-20 adet

3 9

Karpuz

Hem lezzeti hem serinletici etkisiyle yazın vazgeçilmezi karpuz tam bir sağlık deposu. Kalpten kansere birçok rahatsızlığa iyi gelen karpuz, buna karşın şeker oranı yüksek bir meyve. Karpuzu tüketirken özellikle insülin direnci olanların, hipoglisemi ve diyabet sorunu olanların kontrollü tüketmesi şart. Zira 1 porsiyonu 180 kalori olup, 20 gr şeker, 270 mg potasyum, 17 gr A vitamini, 21 gr C vitamini, 4 gr demir ve 1 gr lif içerir. Karpuzun yanında protein kaynağı olan peynir tüketmek kan şekeri seviyesinin daha normal seyretmesini sağlar.

Bir porsiyon: 2 dilim (80 gr)

4 9

Kayısı

Demir içeriği yüksek olan kayısı anemi ve anemi kaynaklı pek çok rahatsızlığı önlerken, tedaviyi de kolaylaştırır. Kan oluşumunu destekleyen, kan akışını ve enerjisini artıran kayısı, kanda biriken zararlı atık maddelerin vücuttan atılmasına da yardımcı olur. Günde 3-4 adet taze ya da kuru kayısı 1 porsiyona denk gelir. Lif oranı yüksek bir meyve olduğundan kabızlık sorunu yaşayanlara çok iyi gelirken, fazla tüketimi ishal sorununu artırabilir.

Bir porsiyon: 3-4 adet

5 9

Dut

Zengin içeriğiyle kanseri önlemeden cilt bakımına dek birçok faydası bulunan dutun çoğu zaman lezzetine kanıp ölçüsüne dikkat edilmez ve aşırı tüketilirse bağışıklığı güçlendirmek yerine bu kez tam tersine bağışıklığı düşürür, karın ağrısı ve mide bulantısına neden olabilir, genel sağlık durumunu bozabilir. Bu arada dutu pestisit kalıntısı nedeniyle iyi yıkayarak tüketmek gerekir.

Bir porsiyon: 1 çay bardağı

6 9

İncir

Kolesterolü düşürücü etkisi olan incir, çok yüksek lif oranıyla bağırsak sağlığı için de son derece önemli bir meyve. Özellikle çözünür bir lif olan pektin içeriği sayesinde sağlıklı bağırsak hareketlerini uyarır. Çalışmalar incir tüketiminin kolon kanserini önlediğini ortaya koyuyor. İnsülin direnci olanlar dikkatli tüketmeli. Kan şekerini dengelemek için incir tüketirken yanında 1 bardak süt tercih edebilirsiniz.

Bir porsiyon: 2 adet

7 9

Kavun

Zengin potasyum ve su içeriğiyle sağlık deposu olan kavun, vücuttan toksik maddelerin atımını kolaylaştırırken, kalp krizi riskini azaltır, kötü kolesterolün düşürülmesine fayda sağlar. Yüksek potasyum içerdiği için böbrek hastalarının ve hiperpotasemi hastalığı olanların doktoruna danışarak tüketmesi gerekli. 

Bir porsiyon: 2 dilim

8 9

Erik

Glisemik indeksi düşük olan erik, kan şekerini dengeliyor ve kilo vermeyi kolaylaştırır. Şeker içeriği düşük bir meyve olduğundan diyabet sorunu olanlar rahatlıkla tüketebilir. Stres karşıtı mineral olarak bilinen magnezyum da erikte oldukça fazla miktarda bulunur. Eriği tuzlayarak tüketmek vücutta ödem oluşmasına neden olabilir. Özellikle tansiyon sorunu olanların tuz dökmeden yemeleri şart.

Bir porsiyon: 10 adet

9 9

Şeftali

Şeftali lif içeriği sayesinde sindirime yardımcı olup kabızlığı azaltırken, hamileler ve anne karnındaki bebekler için sayısız fayda sağlar. Tüylü yapısı boğazı tahriş edebileceği için kabuğunu soyarak tüketebilirsiniz.

Bir porsiyon: 1 adet orta boy