Yazı İçeriği

Şekerli yiyecekler

Patates

Şekeri yüksek meyveler

Taze sıkılmış meyve suları

Glisemik indeksi yüksek pide

Sahurda tüketilen bu besinler çabuk acıktırıyor

Ramazan’da sağlıklı ve dengeli beslenmeye dikkat ederken, çabuk acıktıran kimi besinlerden özellikle sahurda uzak durmalısınız. Oruç tutan herkes mutlaka sahura kalkmalı ve sahurda protein içeriği yüksek, uzun süre tok tutmayı sağlayan, ekstra susuzluk hissine neden olmayacak yiyeceklerle hafif ve doyurucu bir öğün yapmalı. Peynir, yumurta, ceviz, domates, salatalık, yeşillik, süt, tam tahıllı ekmek gibi yiyecekler sofrada yer almalı. Çabuk acıktırmaya neden olan besinler...


Şekerli yiyecekler

Sahurda bal, reçel, sürülebilen çikolata gibi tatlı grubu yiyecekler hem kan şekerini hızlı yükseltip hızlı düşürerek çabuk acıkmaya yol açar hem de susatır. Bu nedenle sahurda şeker kaynaklarına yer vermeyin.

Patates

Patates, yenildikten sonra kısa sürede yeniden acıktıran yiyeceklerden biri. Bunun yanı sıra kızartma olarak tüketilirse sağlığa zarar verir. Kızartılmış patatesi günlük beslenme alışkanlıklarınız arasından çıkarın, sahurda da tüketiminden kaçının.

Şekeri yüksek meyveler

Meyveler içerdikleri vitamin, mineral, posanın yanı sıra belirli miktarlarda şeker içerir. Yüksek şeker içermek aynı zamanda çabuk acıktırmak anlamına gelir. Özellikle kavun, karpuz, üzüm gibi diğer meyvelere göre daha yüksek şeker içeren meyveleri sahurda tüketmeyin.

Taze sıkılmış meyve suları

Vitamin, mineral ve posadan zengin olan meyve grubunun iftardan 1 saat sonra veya sahurda, aşırıya kaçmadan tüketilmesi gerekir. Buna karşın taze sıkılmış dahi olsa meyve suyu önerilmez. Çünkü meyve suyu içtiğinizde hem 3-4 meyvenin şekerini yüklenmiş olursunuz hem de meyve suyu çabuk acıktırır.

Glisemik indeksi yüksek pide

Ramazan’ın olmazsa olmaz yiyeceklerinden pideyi sahurda tüketmek doğru değil. Çünkü besinlerin şeker yükü anlamına gelen glisemik indeksi yüksek yiyecekler çabuk acıkmaya neden olur ve pide de glisemik indeksi yüksek bir besin. Pideyi haftada 2-3 kere 1-2 avuç büyüklüğünde iftarda tüketebilirsiniz. Sahurda; tam tahıllı ekmek tüketerek tokluk sürenizi uzatabilirsiniz.