Yazı İçeriği

Soğuk hava kalp krizini tetikler

65 yaş üstünde vücut daha hassas

Kar maskesi faydalı

Kışın nasıl giyinmeli?

Kalbiniz için kışın böyle giyinin

Kışın pek çok kişi soğuk algınlığı ve gribal enfeksiyona karşı mücadele eder. Oysa dondurucu soğuklar sadece enfeksiyona yol açmakla kalmaz, özellikle kalp hastalığı olanları da tehdit eder. Özellikle 0 derecenin altındaki havanın uzun süre solunması nefes darlığı ve ritim bozukluklarını tetikleyebilir. Solunan soğuk hava ile birlikte hava yollarında daralma ve nefes darlığı oluşur.


Soğuk hava kalp krizini tetikler

Soğuk havalar kalp krizi riskini yüzde 50 artırır. Soğukla birlikte el ve ayak damarlarında büzüşme gelişir. Kan basıncı ve nabızda artış olur. Bu durum kalp hastalıklarında riskin artması demektir.

65 yaş üstünde vücut daha hassas

Kalp hastalığı olanların soğuktan korunmak için dışarı çıkarken giydiklerine çok dikkat etmesi, özellikle yüz bölgesini koruması gerekir. 65 yaş üzerindeki kişilerin de ayrıca dikkat etmesi şart. Çünkü 65 yaş üzerinde vücudun ısı düzenleme mekanizması daha hassas olur.

Kar maskesi faydalı

Kar yağışına rüzgarın da eşlik etmesi soğuğun daha çok hissedilmesine neden olduğundan, dışarı çıkarken ‘hissedilen’ sıcaklığı göz önüne almak, yüz bölgesini üşütmemek, bunun için ağzı ve burnu açıkta bırakmamak, atkı ile iyice örterek koruma sağlamak önemli. Özellikle burun solunumu yapamayan ve ağızdan nefes alıp veren kişiler bu konuya çok daha özen göstermeli. Vücuttaki ısı kaybının yarısı baş-boyun bölgesinden meydana gelir. Bu nedenle şapka, kaşkol, bere, atkı ve kar maskesi kullanımı ısı kaybını azaltır.

Kışın nasıl giyinmeli?

Kışın çok sık yapılan hatalardan biri de çok kalın giyinmektir. Yetişkinler soğuktan korunmak için kalın ve yünlü giysileri tercih edebildikleri gibi, anne babalar da çocuklarına üşümemeleri için kat kat kalın kıyafet giydirebilirler. Kalın ve yünlü kıyafetler erken dönemde terleme, soğuma ve üşümeye neden olur. Bu da kalbi ve genel sağlığı olumsuz etkiler. Sentetik içlik üzerine ısıyı koruyacak bir kıyafet ve en dışa su geçirmez kaban önerilen giyinme şeklidir. Kışın vücudun ısı düzenini daha iyi koruyacağından koyu renkli kıyafetlerin tercih edilmesi, ellerin eldiven, ayakların da ısıyı tutacak çoraplar ile korunması gerekir. Ayakkabıların kaymayı ve düşmeyi azaltacak özelliklere sahip olması da önemli.