Yazı İçeriği

Omuz kas yırtığının belirtisi

Hareket kaybı geri kazanılır

Kapalı yöntemle tedavi edilebilir

Omuzda kas yaralanmasına karşı bunlara dikkat

Omuz kası nasıl yırtılır?

Omuzda yaşanan kas yırtığı yani yaralanmaları kişiyi gündelik işlerini yapamaz hale getirip rahatsız edici seviyede omuz ağrısına neden olabilir. Kas yırtığı deyince bu sorunla daha çok sporcular gibi hareketli insanların karşılaştığını düşünebilirsiniz ancak masa başı çalışanlar da önemli ölçüde risk altında. Bu durum, uzun saatler boyunca omzu öne doğru açılandırarak çalışmaktan kaynaklanır. Bu nedenle masa başı çalışanları omuzlarını mutlaka geriye almalı ve dik duracak şekilde oturmalılar. Saat başı 5-10 dakika çalışmayı bırakmalı ve hareket etmeliler.


Omuz kas yırtığının belirtisi

Omuz kasları kolun ve elin istenilen noktaya hareket etmelerini sağlayan ana kaslarımızı oluşturur. Bu kaslar aynı zamanda omuz eklemini yerinde tutmakla görevliler. Böylesine önemli bir fonksiyonu olan omuz kaslarımız günlük kullanımda maruz kalınan zorlamalarla zaman içinde yıpranarak kemiğe yapışma yerinden kopabilir. Bunun sonucunda da omuzda kas yaralanmaları sorunu gelişir. Omuz bölgesi kas yırtıklarının en tipik belirtisi ise omuzda gelişen ağrı. Ağrı omuz çevresine ve kola doğru yayılabilir. Başlangıçta kullanım ağrısıyla kendini gösterir, ancak tablo ilerledikçe ağrı gece istirahat halindeyken de başlar. Değişik derecelerde hareket kaybı da tabloya mutlaka eşlik eder.

Hareket kaybı geri kazanılır

Omuzdaki kas yaralanmalarında tedavi şekli yırtığın büyüklüğüne bağlı olarak değişir. Küçük ve kısmi yırtıklarda omuz içi enjeksiyonlarla ağrıyı, ardından yapılan fizik tedaviyle de yırtığı kontrol altına almak mümkün olabilir. Kişinin hareketlerine dikkat etmesi gerekir. Yırtık büyük ya da tam kat ise yırtılan bölgenin cerrahi yöntemlerle onarılması gerekir. Onarım sonrasında yırtık kapatıldığı için kişinin ağrısı geçer. İyileşme ilerledikçe fizik tedaviyle hareket kaybı geri kazanılabilir. Ancak onarım işleminin belki de en büyük getirisi, sorunun kötüleşmesini önlemek. Çünkü omuz bölgesi kas yırtıkları başladıktan sonra genelde ilerleyerek tamir edilemeyecek safhaya ulaşabilir.

Kapalı yöntemle tedavi edilebilir

Omuz bölgesindeki kas yırtıklarının büyük çoğunluğu kapalı yöntemle onarılabilir. Ameliyattan sonra bir ya da iki gece hastanede kalmak ağrı kontrolünde yarar sağlar. Kişi, ameliyattan bir hafta sonra masa başı işlere başlayabilir, ameliyat edilen kolunu günlük aktivitelerde yardımcı olarak kullanılabilir. Yırtığın büyüklüğüne bağlı olarak 6-8 haftada tam kullanım mümkün olur.

Omuzda kas yaralanmasına karşı bunlara dikkat

  • Ağır cisimleri tek elle yükseğe kaldırmak omuz kaslarında çok yük oluşturur. Nesneleri mümkün olduğunca çift el ile ve gövdenize yaklaştırarak kaldırmaya özen gösterin.
  • Spor amaçlı ağırlık çalışmasını hazırlıksız ve plansız bir şekilde yapmayın.
  • Duruş bozuklukları kas uyumunu bozarak yırtığa sebep olabilir. Bu nedenle masa başında uzun saatler çalışıyorsanız, kürek kemiklerini öne açılandırarak durmaktan kaçının. Omuzlarınızı mutlaka geriye alın ve dik duracak şekilde oturun. Bunu sağlamak için bilgisayar ekranını olabildiğince yükseltmeniz gerekir. Ayrıca oturduğunuz yerden ağır çanta, dosya kaldırmaya çalışmayın.
  • Uzun mesafe yüzüyorsanız omuzları yormamak için kısa molalar verin.
  • Sigara içiyorsanız bu zararlı alışkanlığınızdan vazgeçin. Sigara içenlerde iyileşme kabiliyeti bozulduğu için kas yırtıkları ilerler.