Yazı İçeriği

Bebek giyimine dikkat!

Koyu renkleri tercih etmeyin

Çorap deyip geçmeyin

Ayakkabılardaki gizli tehlike!

Baskılı tişörtler kanseri tetikliyor

Naylon değil, pamuk olsun

Güneşten koruyucu kıyafetler

Çamaşırlarını iyice durulayın

Karizması değil, camı önemli

Bebek zıbınındaki çıtçıta dikkat! 

Pamuklu kıyafetleri tercih edin

Sıcaklarda terlemekten korkarız. Terlemenin önüne geçmek için kıyafet seçimini doğru yapmak önemli. Aynı durum çocuklar için de geçerli. Yaz sıcaklarında rengarenk kıyafetlere aldanıp terleten sentetik kumaşlar tercih ediliyor. Pamuk olmayan kumaşlar sağlık problemlerine yol açabiliyor. Yazın çocuk giyiminde kıyafet seçerken dikkat edilmesi kurallar...


Bebek giyimine dikkat!

Yazın çocuklar için ince giysiler tercih edilmeli. Normal ama özellikle erken doğan bebekler ciltlerinin yağ tabakası ince olduğundan çok kolay ısı kaybediyorlar. Bu nedenle onlara yetişkinlere göre bir kat daha fazla kıyafet giydirilmeli.

Koyu renkleri tercih etmeyin

Yazın çocuk sağlığında kıyafetin rengi çok önemli. Güneşin zararları ışınlarını geçirmeyip yansıtması amacıyla açık pastel renkli elbiselerin tercih edilmesi gerekiyor. Renk ve kumaş beğenilerinin, moda düşüncesiyle çocuğun sağlığını ikinci plana atmasına izin verilmemeli.

Çorap deyip geçmeyin

Çocuğunuz bütün gün ayakta kaldığı için çorap seçiminde de dikkat edilmeli. Çoraplar cilde doğrudan temas ettiği için yüzde pamuk içermeli. Bu husus özellikle alerjisi olan çocuklarda çok daha önemli. Sıkı lastikli çoraplardan da kaçınmalı, onun yerine boğaz kısmı katlanabilen sıkı olmayan çoraplar tercih edilmeli.

Ayakkabılardaki gizli tehlike!

Azo boyar maddeler terlik ve ayakkabılarda da tehlikeli yüzünü gösteriyor. Yazın terleme yoluyla vücuda geçen azo boyar maddeler ve ağır metal içeren kimyasallar kansere davetiye çıkardığından, mutlaka önemsenmeli ve görüntüsüne, albenisine, modaya aldanarak alınmamalı. Öte yandan, yürümeye yeni başlayan çocuklar için ilk adım ayakkabıları tercih edilmeli. Yazlık ayakkabılar hava alan şekilde olmalı. Ayakların gelişimini engellemeyecek anatomik ayakkabılar tercih edilmeli. Dar ve sıkı ayakkabılar giydirilmemeli. Ayakkabılar yarım numara büyük alınmalı.

Baskılı tişörtler kanseri tetikliyor

Rengarenk, baskılı çocuk kıyafetleri görsel olarak hem çocukları hem de ebeveynleri cezbediyor. Ancak çocuk kıyafetinde dikkat edilmesi gereken çok önemli bir nokta; kıyafetlerin kanserojen madde içerip içermediği. Gömlek, çorap ve tişörtlerden terleme yoluyla insan vücuduna geçen azo boyar maddeler ve ağır metal içeren kimyasallar, insan DNA’sı üzerinde etkili olarak, kanseri tetikliyor. O nedenle güvenilir ürünleri seçin.

Naylon değil, pamuk olsun

Giysinin kumaşı da çok önemli. Cilde zarar vermeyen pamuklu kumaştan giysiler seçilmeli. Naylon, polyester gibi kumaşlar cildin sağlıklı nefes almasını engelleyerek sorunlara neden olabiliyor. Egzama gibi cilt hassasiyeti olan çocukların giysileri de sentetik olmamalı. Cilde doğrudan temas eden kıyafetlerin yüzde 100 pamuk içermesine dikkat edilmeli. Yüzde 100 pamuk ürünler, uluslararası güvenilirliği ifade eden ekolojik Eko-Teks 100 etiketine sahip oluyor.

Güneşten koruyucu kıyafetler

Utraviyole korumalı çocuk ürünlerinin kullanımı gittikçe yaygınlaşıyor. Bebek cildi yetişkinlere göre çok nazik ve korumaya daha çok ihtiyacı olduğundan güneşten bebeğinizi korumak için, özellikle tatil yerlerinde UV koruyucu kumaştan yapılan giysiler tercih edilmel.

Çamaşırlarını iyice durulayın

Yazın vücutta terleme arttığından giysiler daha sık yıkanıyor. Özellikle alerjisi olan çocukların çamaşırları sıvı deterjanlarla ve uzun durulama olacak şekilde yıkanmalı.

Karizması değil, camı önemli

Çocuklarda güneş gözlükleri kaliteli ince camdan ve UV koruyucu filtreli olmalı. Küçük cam yerine göz çevresini kapatan güneş gözlüğü tercih edilmeli.

Bebek zıbınındaki çıtçıta dikkat! 

Kıyafetin içinde rahat hareket edilmesi ön planda tutulmalı. Çocukların hareketlerini kısıtlamayacak, kolayca giyilip çıkarılabilecek, hareketlerini kısıtlamayacak giysiler seçilmeli. Kol, yaka ve bel ağızlarının sert olmamasına ve çıtçıt, düğme gibi unsurlara dikkat edilmeli. Özellikle küçük bebeklerde aspirasyon riski nedeniyle çıtçıt ve düğmeden uzak durulmalı.