Yazı İçeriği

Çocuklara karaciğer nakli neden yapılır?

Hepatit A acil karaciğer nakli sebebi

Çocuklarda karaciğer nakli gecikirse…

Çocuklarda acil karaciğer nakli gerektiren durumlar

Vücudun toksik maddelerden temizleyen ve metabolizmayı sağlayan karaciğer, başta hepatitler olmak üzere siroz, karaciğer yağlanması ve kanser gibi nedenlerle işlevini yitirebilir. Bu durumda karaciğer nakli söz konusu olabilir. Çocuklarda ise karaciğer nakli nedenleri farklılık gösterir.


Çocuklara karaciğer nakli neden yapılır?

Çocuklarda en sık rastlanan karaciğer nakli nedeni, ‘biliyer atrezi’ yani safra yolu anomalileridir. Bu sorunun varlığında, fizyolojik sarılıktan farklı olarak, bir haftadan uzun süren sarılık görülür. Çocukların bazıları küçük yaşta safra yollarından ameliyat olurken bazıları da doğrudan karaciğer nakline ihtiyaç duyabilir. Özellikle akraba evlilikleri nedeniyle Türkiye’de sık görülen ve vücutta bakır depolanması ile ortaya çıkan Wilson hastalığı da çocuklarda ve gençlerde naklin bir diğer sebebini oluşturur.

Hepatit A acil karaciğer nakli sebebi

Çocukken fark etmeden geçirip bağışıklık kazanılan Hepatit A, bazı çocuklarda acil nakil gerektirebilir. Hem erişkinlerde hem de çocuklarda 10 gün içinde gelişen akut karaciğer yetmezliği de görülebilir. Doğada yetişen mantarların tüketilmesi, çocukların çatapat yutması, taşıyıcısı olunan Hepatit B’nin ya da Wilson hastalığının akut alevlenmesi sonucu ani karaciğer yetmezliği geliştiğinde, 7-10 gün içinde nakil ameliyatı olmaları gerekir.

Çocuklarda karaciğer nakli gecikirse…

Çocuk hastalarda karaciğer naklinin gecikmesi halinde gelişme geriliği yaşanabilir, hatta bu durum tek başına karaciğer naklinin sebebi olabilir. Çocuklarda büyüme eğrisinin en hızlı olduğu dönemlerde nakil yapılamazsa, bu dönemin büyüme hormonu ile geçirilmesi gerekir. En büyük sıkıntı ise nakil alan çocukların ergenlik çağında ilaçlarını bırakması olur. İlaçların bırakılması halinde vücut organı reddeder ve yeniden tahliller, biyopsiler yapmak, ilaç kullanmaya başlamak gerekir.