Acıbadem  Hemoroid ve Anorektal Hastalıklar Merkezi
ANOREKTAL HASTALIKLAR PELVİK AĞRI ve FONKSİYON BOZUKLUKLARI

Pelvik Ağrı ve Fonksiyon Bozuklukları

Pelvik taban denildiğinde leğen kemiğinin alt destek tabanı ifade ediliyor. Bu bölge birçok kas grubundan oluşuyor. Bu kaslarda çeşitli nedenlerle sorunlar ortaya çıkabiliyor ve bunun sonucunda idrar ve dışkılama fonksiyonları da bozuluyor.

Bu bozukluklar, yer aldığı kısma ve kasların işlev yapamamasına göre çeşitleniyor.

Dışkılama fonksiyon bozuklukları içinde yer alan en önemli bozukluklar; Pelvik Dissinerji, Levator Sendromu, Proktalgia Fugaks ve Koksigodini olarak gösteriliyor.

Aynı bölgede olsa bile birbirinden farklı özellikleri olan bu sorunların tanı ve tedavi yöntemleri de farklılaşıyor.

Levator Sendromu (Makatta ağrı)

Levator spazmında hasta, anal bölgede ve derininde şiddetli ağrı ataklarıyla gelen, ataklarla gelen bir rahatsızlık hissediyor. Ağrı çoğunlukla makatın sol yanında hissediliyor ve şiddeti nedeniyle hastayı uykudan uyandırabiliyor. Bağırsak aktivitesinden bağımsız olmakla birlikte defekasyon (dışkılama) ile artış gösterebiliyor. Sorun sıklıkla ishal, ıkınma ya da gazete okuma alışkanlığı nedeniyle tuvalette çok zaman geçiren kişilerde daha sık görülüyor. Uzun mesafeli bisiklet kullanımı, ata binme, doğum yapmak, pelvik-anal-spinal cerrahi geçirmek, psikotik bozukluklar ya da irritabl bağırsak sendromu varlığı ve cinsel ilişki şekilleri de sebeplerden birkaçı olarak sıralanıyor.

Tanı yöntemleri neler?

Rektal muayene ile levator kasının sicim gibi (gitar teli gibi) spazmı hissedilebiliyor.

Levator sendromu nasıl tedavi ediliyor?

Tedavisinde, sıcak oturma banyoları öneriliyor. Yine düşük dozlu bazı kas gevşetici ve yatıştırıcı ilaçlar önerilebiliyor. Daha ciddi ve tedavisi uzun süren hastalarda ise elektro -galvanik akım, genel anestezi altında levator masajı, levator kasına steroid enjeksiyonu, biofeedback veya botox enjeksiyonu tedavi amaçlı uygulanıyor.

Proktalgia Fugaks (Anorektal Gece Ağrısı)

Levator Sendromu’nun diğer bir şekli olarak tanımlanıyor. Ağrı tipik olarak ani ve genellikle geceleri, hastayı uyandırarak başlıyor. Kramp tarzındaki bu anorektal ağrı masaj, defekasyon ve sıcak banyo ile azalıyor. Levator Sendromu ile benzer gelişim mekanizmasına sahip olduğu için benzer şekilde tedavi ediliyor. Bu ağrı sendromları ile benzer başka ağrı çeşitleri de gözlenebiliyor.

Koksigodini (Kuyruk sokumu ağrısı)

Koksigodini, kuyruk sokumu bölgesinde ağrı ve spazm ile kendini gösteren bir hastalık.

Tanı yöntemleri neler?

Tanıda koksisks (kuyruk sokumu) kemiğinin radyolojik incelemesi yapılıyor. Retrorektal tümörler gibi nadir bazı sorunların ayırıcı tanısı için Pelvik MR gibi ek tetkiklere gereksinim olabiliyor.

Kuyruk sokumu ağrısı nasıl tedavi ediliyor?

Antidepresan kullanımıyla hastaların çoğunda ağrı kayboluyor. Bu dönemde hastalar, ağrı kesiciler ve sıcak uygulama ile destekleniyor.

Uzmana Danışın

0212 306 46 98
anorektalhastaliklarmerkezi@acibadem.com.tr
YUKARI
Websitemizde yer alan bilgiler Acıbadem Hayat Yayın Kurulu tarafından oluşturulmuştur. Bu bilgiler tedavi edici amaç taşımamaktadır.
Güncelleme Tarihi 05.12.2016
HIZLI RANDEVU TALEBİ

ACIBADEM, iletişim formlarının kullanımı sırasında talep ettiği bu kişisel bilgileri, site kullanıcılarıyla iletişime geçmek amacıyla kullanabilir. Kullanıcılar bu sözleşme ile kendileri ile kurulacak her türlü iletişime (arama, sms, e-posta vb.) onay vermiş sayılır. Gönderilecek e-postaları almak istemezseniz, dilediğiniz zaman gönderdiğimiz e-postaların alt kısmında bulunan "E-posta listemizden çıkmak için tıklayınız" linkine tıklayarak e-posta üyeliğinden tek tıkla, kolayca çıkabilirsiniz.

Kullanım koşullarını kabul ediyorum.