Yazı İçeriği

1. Kalp ve damar sağlığını korur

2. Güçlü bağışıklığın ilacı

3. Demir eksikliğini önler

4. Katarakta karşı koruma

5. İnmeyi önler

6. Antioksidanlar sayesinde hücreleri korur

7. Ağrılara iyi gelir

8. Kemikleri korur

9. Yaşlanma karşıtı

10. Bir porsiyon dut ile ciddi lif alırsınız

Bir çay bardağı beyaz ya da karadut yiyin

Dutun ister kırmızısını yiyen ister beyazını ya da karasını yiyin. Günde bir çay bardağı dut tüketerek kalp hastalıkları, kanser, bağışıklık sistemi hastalıkları gibi sorunlara karşı savunmanızı güçlendirebilirsiniz. Bir çay bardağını aşmamanız önemli çünkü bu miktarda dut tüketmek bir porsiyon meyveye eşdeğer. Diyabet gibi bir sorununuz varsa dut yerken yanında mutlaka ceviz, badem veya süt, yoğurt gibi protein ve yağ kaynakları tüketmeye özen gösterin. Böylece kan şekerinizdeki ani yükselmelerin önüne geçebilirsiniz. Bir çay bardağı dutla gelen 10 fayda…


1. Kalp ve damar sağlığını korur

Posalı (lifli) besinler bağırsak hareketlerini düzenleyerek, sindirilen besinlerin çok uzun süre bağırsakta kalmasını ve zararlı bileşenlerin geri emilmesini engeller. Ayrıca bağırsaktan yağın da geri emilimini engelleyerek kolesterol seviyesinin düşürülmesine yardımcı olur. Dut da içerdiği posalar sayesinde kötü kolesterolü düşürerek kalp ve damar sağlığının korunmasına yardımcı olur.

2. Güçlü bağışıklığın ilacı

C vitamini vücudu zararlı mikroorganizmalara veya kanserojenlere karşı koruyan en önemli ve en güçlü antioksidanlardan biri. 1 porsiyon dut (1 çay bardağı) günlük C vitamini alımına önemli bir katkı sağlayarak bağışıklık sistemini güçlendirmeye destek olur. Kendi küçük faydaları büyük bu lezzetli meyveden kahvaltınıza da ekleyerek bağışıklık sisteminizi güçlendirebilirsiniz.

3. Demir eksikliğini önler

Dut içerdiği demir sayesinde, kırmızı kan hücrelerinin oluşumunu artırır. Kırmızı kan hücreleri ise doku ve organların oksijenlenmesini artırarak, metabolizmanın hızlanmasını sağlar. Ayrıca bu sayede kansızlık ve demir eksikliğinin de önlenmesine destek olur.

4. Katarakta karşı koruma

Dutun içinde bulunan zeaksantin, özellikle gözün retina kısmında oluşabilecek oksidatif strese karşı koruyucu olmakla beraber, katarakt gibi hastalıklara karşı da koruyucu.

5. İnmeyi önler

Dut içerdiği resveratrol sayesinde kan damarlarındaki belli mekanizmaların işleyişini doğrudan etkiler. Resveratrol, kan damarlarında daralmayı önleyen nitrik oksit salınımını sağlayarak, kan basıncının düşürülmesini sağlar ve inme, kalp krizi gibi hastalıkların oluşumunu önler.

6. Antioksidanlar sayesinde hücreleri korur

İçerdiği A vitamini, C vitamini ve antioksidanlar sayesinde dut tam olarak kanser savar meyveler arasında yer alır. Antioksidanlar; hücrelere zarar veren ve kanserli hücre oluşumuna yol açabilecek zararlı bileşenlerin temizlenmesinde ana savunma hattını oluşturur. Dutlarda bulunan çeşitli antioksidanlar, hücrelere zarar veren serbest radikalleri engelleyerek vücudu kansere karşı korur.

7. Ağrılara iyi gelir

Yapılan araştırmalar, bu küçük lezzet ve şifa deposu meyvelerin yapraklarının da faydalı olduğunu ortaya koyuyor. Dut yaprağı çayı vücudun kronik hastalıklara ve ağrılara karşı direncini artırır, enfeksiyonlara karşı korur ve bunlara bağlı ağrıları azaltır. Ancak tansiyon hastaları veya devamlı ilaç kullanan kişilerin dut yaprağı çayı içmeden önce mutlaka doktorlarına danışması gerekir.

8. Kemikleri korur

İçerdiği kalsiyum ve demir ile birlikte, az da olsa fosfor ve magnezyum, kemik dokusunun oluşturulması ve korunması için oldukça faydalı. Yaş aldıkça, güçlü kemikler için hatta kemik hasarını ve yıkımını tersine çevirerek, osteoporoz veya diğer yaşa bağlı kemik bozuklukları hastalıklarını önlemek için, mevsimindeyken günde 1 çay bardağı dut tüketmeye özen gösterin.

9. Yaşlanma karşıtı

Ciltte leke ve kırışıklığı azaltan ve saçları sağlıklı tutan dut, içerdiği zengin bileşenler ve A vitamini sayesinde cilt sağlığını koruyor, erken yaşlanmayı önler.

10. Bir porsiyon dut ile ciddi lif alırsınız

Günlük 1 porsiyon dut tüketerek lif ihtiyacınızın yüzde 10’unu karşılayabilirsiniz. Pek çok taze meyve ve sebze gibi, içerdiği sindirime yardımcı lifler sayesinde dut da besinlerin bağırsaktan geçişini hızlandırarak bağırsak hareketlerini düzenler. Böylece kabızlığın ve gaz şikayetlerinin önlenmesine yardımcı olur.