Raynaud, Torasik Outlet, Buerger… Belki de ömrümüzde ilk kez duyduğumuz hastalıklar. Kimi parmaklardaki damarların büzüşmesine neden oluyor, kimi de çeşitli organlarda hasara yol açıyor. Bazıları enfeksiyon kökenli, bazıları genetik. Ancak nadir de görülse, bu damar hastalıklarına yakalanan pek çok kişiyi dikkat etmeleri gereken uzun bir tedavi süreci bekliyor.

Raynaud Hastalığı

El ve ayak parmaklarındaki damarların büzüşmesine yol açıyor.

Bu hastalık, özellikle el ve ayak parmaklarının atardamarlarını etkiliyor ve bu damarların geçici ataklar sırasında anormal şekilde büzüşmesine neden oluyor. Hastalığın başlangıcı genellikle yavaş seyrediyor. Başlangıçta her iki elde bir ya da iki parmağın uçları hastalıktan etkilenirken, ileri dönemlerde belirtiler parmakların daha geride bulunan kısımlarında da görülüyor.

Raynaud Hastalığı tedavisi

Hafif ve orta derecede belirtileri olan hastaların çoğunda, damarlardaki büzüşmeyi engellemek ya da azaltmak için soğuktan korunma ve sigara içmeme gibi basit önlemler, şikayetlerin şiddeti ve sıklığının azalması açısından büyük yarar sağlıyor.

İlaç, az başvurulan tedavi yöntemlerinden biri. Günümüzde en çok yarar sağlayan ilaçlar, kalsiyum kanallarını engellemeye yönelik olanlar.

Buerger Hastalığı

30’lu yaşlardan sonra sigara tiryakisi erkekleri tehdit ediyor.

El, kol, bacak ve ayak kan damarlarını tutarak iltihaplanmalarına (vaskülit) ve kan dolaşımının bozulmasına neden olan bir hastalık.

Genellikle Buerger hastalığı; el-ayak parmaklarında soğukluk, ağrı, açık yaralar ve gangren veya aralıklı olan bacak ağrısı (belirli bir mesafe yürüdükten sonra ortaya çıkıyor) olan, 30-40 yaşlarındaki, günde 20 adet ya da üzerinde sigara kullanan erkeklerde görülüyor.


Buerger Hastalığı tedavisi

Eğer hasta tam olarak sigara kullanmayı bırakır ve verilen damar genişletici ilaçları düzenli olarak kullanırsa, 1-4 haftada ağrıları kayboluyor ve ardından yaralar iyileşiyor.

Sigara kullanımını tamamen bırakmış hastalarda ağrıların dinmemesi, hatta ağrıların hastayı gece uyutmaması veya tıbbi tedavi metotlarıyla tedavi süresinin çok uzayacağı düşünülmesi durumunda da bypass cerrahisinin uygulanması gerekiyor.

Torasik Outlet Sendromu

1. kaburganın çıkarılmasını gerektiren bir hastalık.

Göğüs kafesi çıkış sendromu anlamına da gelen Torasik Outlet Sendromu’nda, kol ve ele giden damarlarla sinirler boyun kaslarının, 1. kaburga kemiğinin ve/veya köprücük kemiğinin arasına sıkışıyor. Sinirlerin sıkışması sonucunda kollarda uyuşma, güçsüzlük ile yorulma belirtileri görülüyor.

Torasik Outlet tedavisi

Sinirleri sıkıştıran adalelerin serbestleştirildiği ayrıca koltuk altı kesi yolu ile boyun kaburgası ve 1. kaburga kemiğinin çıkarılıp sıkışmanın giderildiği cerrahi yöntem uygulanıyor.

Marfan Sendromu

Genetik olarak birçok organa hasar veriyor.

Bağ dokusu sorunlarına neden olan kalıtsal bir hastalık. İskelet, gözler, kalp ve kan damarları dahil olmak üzere vücudun pek çok bölümü bu hastalıktan etkilenebiliyor. Hastalıklara değişim geçirmiş bir veya daha fazla gen neden oluyor. Marfan sendromunda görülen en ciddi sorunlar, kalp ve kan damarlarıyla ilgili. Marfan sendromlu kişilerde, aort duvarı zayıflayıp esneyebiliyor (aort genişlemesi).

Merfan Sendromu tedavisi

Tam anlamıyla iyileştirilemiyor, ancak kan basıncını düşürmek ve aort üzerindeki baskıyı azaltmak için ilaç kullanılabiliyor. Aort damarı fazla genişlemişse, genişlemiş bölümün ameliyatı gerekiyor.

Skleroderma

Ender görülen kronik bir bağ dokusu hastalığı.

Skleroderma, nadir görülen kronik bir bağ dokusu hastalığı. Genel bitkinlik, cilt değişiklikleri, eli yumruk yapmakta zorlanma, el ve ayak parmaklarında katılık, Raynaud hastalığı, eklem/kas ağrıları, göz/ağız kuruluğu ve böbrek yetmezliği ile seyredebiliyor. 

Skleroderma tedavisi

Kan damarlarını genişletecek ve dolaşımı artıracak ilaçlar veriliyor. Bu ilaçlar tansiyonun yükselmesini ve böbrek sorunlarının gelişmesini engelliyor, Raynaud fenomeni tedavisine yardımcı oluyor.

Fibromüsküler Displazi

Orta yaşlı kadınlarda damarların daralmasına neden oluyor.

Genelde 30-50 yaşlarındaki kadınlarda gözlenen ve özellikle böbrek atardamarları gibi orta çaplı damarların daralmasına neden olan bir hastalık.

Fibromüsküler Displazi tedavisi Böbrek damarında darlık varsa, tansiyonu düşüren ilaçların yanı sıra, etkilenen damardaki daralmış bölgeye balonla genişletme işlemi yapılıyor. Eğer hastalık bu şekilde tedavi edilemeyecek kadar ileri düzeydeyse, o zaman cerrahi müdahale de yapılabiliyor.

Devamını oku