HIZLI RANDEVU TALEBİ

Sıkça Sorulan Sorular

  1. Ana Sayfa
  2. Sıkça Sorulan Sorular
Obezite cerrahisi için kimler uygun aday olabilir?
Uzun süredir tıbbi diyet, egzersiz gibi kilo verme yöntemlerini deneyen ancak başarılı olamayan, beden kitle indeksi (vücut kitle indeksi) 35'in üzerinde olan kişiler bu ameliyatlar için uygun aday olabilir.
Obezite cerrahisi hangi prosedürleri kapsar?
Midenin belirli bir bölümünün çıkarılarak alınan gıda miktarının azaltıldığı tüp mide yöntemi; mide hacmini küçülten ve bağırsakların bir kısmının devre dışı bırakılarak yiyeceklerin emilimini kısıtlayan gastrik – bypass metodu; yine midenin bir kısmının alınarak ve silikon bir bantla mideyi iki bölüme ayırarak, mide hacminin küçültülüp, kısa sürede tokluk hissinin sağlanmasını hedefleyen, mide bandı yöntemleri obezite cerrahisi prosedürleridir. Ancak mideye balon yerleştirilerek uygulanan mide balonu yöntemi cerrahi bir işlem değildir.
Obezite cerrahisi ameliyatları ne zaman başarılı kabul edilir?
Ameliyat olan hastalar, fazla kilolarının % 50'sini verdikleri zaman ameliyat başarılı olmuş demektir. Ameliyatın başarısında hastanın, önerilen beslenme ve egzersiz planına ne kadar uyum sağlayıp sağlayamadığının da büyük önemi vardır.
Fazla kilolar ameliyattan ne kadar süre sonra verilebilir?
Kilo kaybı mide küçültme ameliyatından sonra hemen başlar ve 18-24 ay boyunca sürer.
Bu ameliyatlardan birisini geçiren kişilerin bir süre sonra kilo alması ve eski kilosuna dönmesi olası mıdır?
İstatistikler pek çok morbid obez hastanın bu ameliyatlarla kilo verdiğini ve bir daha da almadığını göstermektedir. Eğer hasta, gerekli yaşam tarzı değişikliklerine sıkı sıkıya bağlı kalırsa bu risk hep minimum düzeyde olacaktır.
Obezite ameliyatlarının nasıl riskleri vardır?
Tüm cerrahi işlemler belli risklere sahiptir. Seçilen işlemin türüne ve hastanın sağlık durumuna bağlı olarak bu riskler normalden daha az ya da daha fazla olabilir. Ameliyata karar vermeden önce hekiminiz ameliyat hakkında sizi detaylı olarak bilgilendirecektir, olası tüm riskleri ve bunların derecelerini öğrenebilirsiniz.
Obezite cerrahisi ameliyatlarında geri dönüş mümkün müdür?
Bunlar kalıcı olmak üzere planlanmış ameliyatlardır. Ancak sadece, mide bandında, bandı yine laparoskopik yöntemle çıkarmak mümkün olabilir. Bu işlemden sonra hastaların tekrar kilo alma riski de artacaktır.
Ameliyattan önce kilo vermem gerekecek mi?
Doktorunuz ameliyattan önceki 2 hafta için özel bir diyet programına uymanızı isteyebilir. Bu sadece sıvı beslenmeye dayalı bir diyet de olabilir. Böylece hem kilo verecek ve hem de ameliyat sonrası uygulamanız gereken sıvı beslenme şekline alışmış olacaksınız.
Ben obezite cerrahisi için uygun bir aday mıyım?
- Beden kitle indeksiniz 35 ve üzerindeyse ve yüksek tansiyon, diyabet gibi obeziteye bağlı önemli sağlık sorunları yaşıyorsanız, ayrıca 6 ay ila 1 yıl arasında diyet ve egzersiz tedavisiyle kilo vermeyi deneyip başarılı olamadıysanız,
- 18-65 yaş arasındaysanız, beden kitle indeksiniz 40 ve üzerindeyse obezite cerrahisine aday olabilirsiniz.