HIZLI RANDEVU & BİLGİ TALEBİ

Sıkça Sorulan Sorular

  1. Ana Sayfa
  2. Sıkça Sorulan Sorular
Sıkça Sorulan Sorular

Endometriozis nedir?
Endometriozis, tipik olarak rahim duvarını oluşturan dokunun (endometriyum) rahim dışında bulunması durumudur.

Endometriozis ne kadar yaygındır?
Endometriozis doğurgan yıllarındaki 10 kadından 1’inde görülmektedir. Çoğunlukla 30 ila 40 yaş arasındaki kadınlarda teşhis edilir.

Endometriozis nerede oluşur?
İmplant adı verilen endometriyel doku alanları aşağıdaki bölgelerde bulunabilirler:

  • Peritoneum
  • Yumurtalıklar
  • Fallopian tüpleri
  • Rahim dışı yüzeyler, mesane, üreterler, bağırsaklar ve rektum
  • Cul-de-sac (rahim arkasındaki boşluk)

Endometriozis ne gibi sorunlara yol açar?
Endometriozis implantları bir dişi hormonu olan östrojen hormonundaki değişikliklere yanıt vermektedir. Bu implantlar tıpkı rahim duvarı gibi regl döngüsü ile beraber büyüyüp kanama yaratmaktadır. Çevredeki dokularda iritasyon, iltihap ve şişmeye sebep olabilir. Bu dokunun her ay sonunda kanamayla kendini dışarı atmaya çalışması “yapışıklık” adı verilen yara dokularının oluşmasına sebep olabilir. Bazen bu yapışıklıklar organların birbirine yapışmasına sebep olur. Kanama, iltihap ve yara dokuları özellikle regl dönemi öncesinde ve sırasında ağrıya sebep olabilir.

Endometriozis ve kısırlık arasındaki bağlantı nedir?
Kısır olan kadınların %40’ında endometriozis bulunmaktadır. Endometriozisden kaynaklanan iltihap sperme veya yumurtaya zarar verebilir veya bu hücrelerin fallopian tüpleri ve rahim içerisindeki hareketlerini engelleyebilir. Şiddetli endometriozis vakalarında fallopian tüpleri yapışıklıklar ve yara dokuları tarafından tıkanabilir.

Endometriozisin semptomları nelerdir?
Endometriozisin en yaygın semptomu özellikle adetten hemen önce ve adet sırasında oluşan kronik (uzun vadeli) pelvik (kasık) ağrıdır. Eğer endometriozis bağırsak üzerinde mevcutsa bağırsak hareketleri sırasında ağrı meydana gelebilir. Eğer mesaneyi etkiliyorsa idrara çıkma sırasında ağrıya sebep olabilir. Ağır regl kanamaları endometriozisin başka bir yaygın semptomudur. Endometriozise sahip birçok kadın semptom göstermeyebilir.

Endometriozis nasıl teşhis edilir?
Bir sağlık görevlisi sizi pelvik (kasık) muayene dahil olmak üzere fiziksel olarak muayene edebilir. Ancak endometriozis kesin olarak teşhis etmenin tek yolu laparoskopi adı verilen bir cerrahi prosedür uygulamaktır. Bu prosedür sırasında biyopsi adı verilen küçük bir doku örneği alınabilir.

Endometriozis nasıl tedavi edilir?
Endometriozisin tedavisi hastalığınızın seviyesine, semptomlarınıza ve çocuk sahibi olmak isteyip istemediğinize göre değişebilir. Endometriozis ilaç tedavisiyle, ameliyatla veya iki yolla birden tedavi edilebilir. Ağrının temel sorun olduğu durumlarda genel olarak önce ilaç tedavisi denenir.

Endometriozis tedavisinde hangi ilaçlar kullanılır?
Endometriozisin tedavisinde non-steroidal antienflamatuar ilaçlar (NSAID) gibi ağrı kesiciler, ve doğum kontrol hapları, progestin ilaçları, gonadotropin-salgılayan hormon agonistleri gibi hormonal ilaçlar kullanılır. Hormonal ilaçlar endometriyal dokunun büyümesini yavaşlatabilir ve yeni yapışıklıkların oluşmasını engelleyebilir. Ancak bu ilaçlar mevcut bulunan endometriozis dokularını ortadan kaldırmaz.

Ameliyat endometriozisi nasıl tedavi edebilir?
Ameliyat doğurganlığı arttırmak ve ağrıyı azaltmak için tercih edilebilir. Ameliyat sırasında endometriozis implantları ortadan kaldırılır.

Ameliyat endometriozis kesin olarak tedavi eder mi?
Ameliyat sonrasında çoğu kadının ağrısı kesilmektedir. Ancak kadınların %40 ila %80’i ameliyattan iki yıl sonrasında tekrar ağrı hissetmektedir. Hastalığın şiddeti tekrar etme olasılığıyla doğru orantılıdır. Ameliyat sonrası doğum kontrol hapı veya başka ilaçların kullanımı ağrısız dönemin uzamasında yardımcı olabilir.

Tedavi görmüş olmama rağmen ortadan kalkmayan şiddetli ağrıdan şikayetçiysem ne olur?
Eğer ağrı çok şiddetliyse ve tedavi sonrasında azalma göstermezse histerektomi son çare olarak bir tedavi seçeneği olabilir. Endometriyozisin geri gelme şansı rahim ile beraber yumurtalıklar da alınırsa daha azdır. Eğer yumurtalıklar korunursa histerektomi sırasında endometriozis implantlarının alınması da endometriozisin tekrar etme şansını azaltacaktır.
Rahim ve yumurtalıkların alınması durumunda bile ağrının geri gelmesinin az da olsa ihtimali vardır. Bunun sebebi görünür olmayan endometriozis veya ameliyat sırasında çıkarılamayan endometriozis olabilir.